Czym jest i jak wygląda łyszczynka dwupunktowa?

Łyszczynka dwupunktowa (Nitidula bipunctata) to owad z rodziny łyszczynkowatych.

Łyszczynkowate (Nitidulidae)

Łyszczynkowate liczą sobie 4500 gatunków spośród których 124 żyją w Polsce. Łyszczynkowate są niewielkimi chrząszczami o zaokrąglonych, często intensywnie błyszczących ciałach. Większość łyszczynkowatych związanych jest z grzybami, fermentującym sokiem i owocami oraz z rozkładającą się roślinnością. Wiele gatunków łyszczynkowatych to szkodniki. Na przykład słodyszek rzepakowiec uszkadza pąki rzepaku.

Co je łyszczynka dwupunktowa?

W warunkach naturalnych łyszczynka dwupunktowa żeruje na resztkach zwierzęcych. W diecie larw znajdują się za równo produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięso, kości i martwe zwierzęta jak i produkty pochodzenia roślinnego takie jak mąka i pieczywo.

Występowanie łyszczynki dwupunktowej

Łyszczynka dwupunktowa występuje na terenie Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce łyszczynka dwupunktowa występuje za równo w środowisku naturalnym jak i na terenie magazynów i piekarni.

Jak wygląda łyszczynka dwupunktowa?

Łyszczynka dwupunktowa ma od 3 do 5 milimetrów długości. Jej ciało jest owalne, wypukłe i pokryte krótkimi włoskami. Jedenastoczłonowe czułki łyszczynki dwupunktowej zakończone są wyraźną buławką. Szerokość przedplecza łyszczynki dwupunktowej jest dużo większa od jego długości. Jego brzegi są łukowato zgięte. Długość pokryw łyszczynki dwupunktowej jest dwukrotnie większa od przedplecza łyszczynki dwupunktowej. Pokrywy te nie pokrywają całkowicie odwłoka łyszczynki dwupunktowej. Na każdej z pokryw łyszczynki dwupunktowej znajduje się okrągła czerwona plama. Powierzchnia pokryw i przedplecza łyszczynki dwupunktowej pokryta jest niewielkimi wzgórkami. Odnóża łyszczynki dwupunktowej są czerwonobrązowe. Na goleniach drugiej lub trzeciej pary nóg łyszczynki dwupunktowej znajdują się zewnętrzne listwy.

Samce i samice łyszczynki dwupunktowej są do siebie dość podobne. Przedplecze samców łyszczynki dwupunktowej jest słabiej sklepione od przedplecza samic łyszczynki dwupunktowej.

Rozmnażanie się i rozwój łyszczynki dwupunktowej

Jaja łyszczynki dwupunktowej mają wymiary wynoszące 0,32 na 1,12 milimetra. Są białe i połyskujące. Znajdują się na nich liczne wzgórki.

Po wyjściu z jaja larwy łyszczynki dwupunktowej są zółtawe z brązowymi plamkami znajdującymi się na górnych powierzchniach segmentów. Ostatnie stadium larwy łyszczynki dwupunktowej jest żółte. Jedynie koniec odwłoka, oraz głowa łyszczynki dwupunktowej są jasnobrązowe. Dojrzałe larwy łyszczynki dwupunktowej mają od 7 do 8 milimetrów długości.

Poczwarki łyszczynki dwupunktowej są łukowato zgięte. Segmenty tułowiowe skrócone. Na tułowiu oraz odwłoku poczwarki łyszczynki dwupunktowej znajdują się charakterystyczne kolce.

W temperaturze pokojowej osobniki dorosłe łyszczynki dwupunktowej żyją od 13 do 15 miesięcy. Optymalna do składania jaj przez samice łyszczynki dwupunktowej temperatura wynosi od 20 do 28°Celsjusza. Samice łyszczynki dwupunktowej składają jaja przez połowę swojego życia. W tym czasie składają one ich około 200. Umieszczane są one przez nie w zagłębieniach pokarmu. Jaja łyszczynki dwupunktowej rozwijają się w temperaturze wynoszącej od 12 do 32°Celsjusza. W temperaturze 12°Celsjusza rozwój ten trwa 25 dni, w temperaturze 20°Celsjusz 5,4 dnia, a przy temperaturze wynoszącej 28°Celsjusza 3 dni. Rozwój larw łyszczynki dwupunktowej następuje w tych samych temperaturach co rozwój jaj. Całkowity rozwój łyszczynki dwupunktowej możliwy jest przy wilgotności wynoszącej co najmniej 50%.

Optymalna wilgotność dla rozwoju łyszczynki dwupunktowej to 80%. W takiej wilgotności przy temperaturze wynoszącej 20°Celsjusza rozwój łyszczynki dwupunktowej na kościach trwa od 30 do 35 dni. Przy tej samej wilgotności, ale w temperaturze wynoszącej 28°Celsjusza rozwój ten trwa 19 dni. Przepoczwarzenie łyszczynki dwupunktowej odbywa się poza pokarmem w którym żerowały larwy łyszczynki dwupunktowej. Tak samo jak jest to w przypadku larw łyszczynki dwupunktowej stadium poczwarki łyszczynki dwupunktowej trwa tym krócej im niższe panują temperatury. Przy temperaturze wynoszącej 20°Celsjusza stadium poczwarki łyszczynki dwupunktowej trwa 14,5 dni. Przy temperaturze wynoszącej 32°Celsjusza skraca się ono do zaledwie 7 dni. W sprzyjających warunkach rozwój pokolenia łyszczynki dwupunktowej trwa zaledwie 27 dni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s