Większość ludzi słyszało o rybiku cukrowym. Niewielu jednak słyszało o jego mniej znanym krewniaku czyli o rybiku piekarnianym. Z naszego artykułu dowiecie się czym jest rybik piekarniany, jak wygląda rybik piekarniany, gdzie występuje rybik piekarniany i co je rybik piekarniany.
Czym jest rybik piekarniany
Rybik piekarniany to owad z rzędu szczeciogonków i rodziny rybikowatych. Jak już wspominaliśmy jest on bliskim krewnym bardziej od niego znanego rybika cukrowego.
Morfologia rybika piekarnianego
Szkodnik Rybik piekarniany jest minimalnie większy od rybika cukrowego. Ma on do 13 milimetrów długości. Czułki rybika piekarnianego są dłuższe od czułków rybika cukrowego i zaginają się ku tyłowi. Na końcu odwłoka rybika piekarnianego znajdują się trzy szczecinki. Są one znacznie dłuższe niż u rybika cukrowego.
Występowanie rybika piekarnianego
Rybik piekarniany najczęściej występuje w magazynach piekarnianych. Oprócz piekarni można go również spotkać w szklarniach i w kotłowniach. Rybik piekarniany to zwierzę wyjątkowo ciepłolubne. Z tego względu często widywany jest w pobliżu kaloryferów i piekarników.
Żerowanie rybika piekarnianego
Rybik cukrowy żeruje głównie nocą. Jego pożywieniem są różnego rodzaju resztki zarówno roślinne jaki zwierzęce.