Odławianie Lisów

Odławianie lisów

Odławianie lisów

W dzisiejszym artykule zajmiemy się lisami i ich odławianiem. Masz problemy z lisami? Nie wiesz jak pozbyć się lisów? Zastanawiasz się jak pozbyć się lisa, który porywa twój drób i zagraża twojej rodzinie? Jeśli tak koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Z naszego artykułu dowiecie się czym jest lis, gdzie występują lisy, do jakiej rodziny należy lis, do jakiego rodzaju należy lis, co jedzą lisy, jakie są podgatunki lisów, jak zbudowane są lisy, ile waży lis, jaka jest długość lisów, jak długie są uszy lisa, jak długi jest ogon lisa, jak szybko przemieszczają się lisy, jakie są umiejętności lisów, jaki jest tryb życia lisów, jakie są zagrożenia ze strony lisów, jak odławiane są lisy, jakie są sposoby na lisy, co zrobić jeśli lisy pojawią się w naszym otoczeniu, jak pozbyć się lisów, jak rozwiązać problem lisów, czym odstraszyć lisa i jak odłowić lisa.

Dużo miejsca poświęcimy też w naszym artykule niezwykle niebezpiecznej, przenoszonej przez lisy chorobie jaką jest wścieklizna. Dowiemy się czym jest wścieklizna, co wywołuje wściekliznę, jak przenoszona jest wścieklizna, jak leczy się wściekliznę i jak zapobiega się wściekliźnie.

Dlaczego Lisy są problemem?

W ostatnich latach lisy stanowią coraz większy problem. Wpływają na to dwa czynniki. Pierwszym z nich są szczepienia lisów zapobiegające wystąpieniu wśród nich wścieklizny. Z jednej strony sprawiły one, że poszczególne osobniki lisów nie są tak niebezpieczne dla ludzi jak w przeszłości, ale z drugiej strony zwiększyły one liczebność lisów. Drugim czynnikiem, który sprawił, że lisy stanowią coraz większy problem jest zmniejszenie skali polowań mających na celu uzyskanie lisich futer. Gęste i puszyste futro lisów od wieków jest używane do produkcji ubrań. Istnieją dwie główne przyczyny zmniejszenia zapotrzebowania na futra z dzikich lisów w ostatnich latach. Pierwszą z nich jest zmniejszenie się popularności lisich futer w związku z kampaniami skierowanymi przeciwko ich noszeniu. Drugim jest upowszechnienie się hodowli lisów na fermach.

Parafrazując pewnego starożytnego autora encyklopedii możemy powiedzieć, że lis jaki jest każdy widzi zwłaszcza wobec faktu, iż w ostatnich latach lisy coraz częściej pojawiają się wśród ludzkich zabudowań. Niemniej przed przejściem do tematu odławiania powiedzmy pokrótce czym właściwie jest lis. Mówiąc lis mamy na myśli lisa rudego znanego też jako lis pospolity. Jest to drapieżny ssak należący do rodziny psowatych. Lis rudy to zwierzę szybkie, zwinne i inteligentne. Potrafi poruszać się z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Świetnie skacze i pływa. Ma dobry wzrok i doskonały słuch i węch.

Co jedzą Lisy?

Dieta lisa rudego jest wyjątkowo bogata. W jej skład wchodzi wiele gatunków małych zwierząt w tym między innymi różne gatunki bezkręgowców, ryby, małe gady, kurowate, zającowate, różne gatunki gryzoni i małe ssaki kopytne. Oprócz zwierząt lisy żywią się również roślinami w tym między innymi roślinami bulwkowymi, turzycami i różnymi owocami.

Jak wygląda Lis?

Lisy ważą od 2,2 do 10 kilogramów. Ich długość ciała wynosi od 49 do 90 cm, a wysokość od 35 do 50 cm. Rekordowy za równo pod względem wagi jak i długości był lis, którego upolowano w hrabstwie Kent położonym na terenie Wielkiej Brytanii. Ważył on 12 kilogramów i miał 122 centymetry długości.

Jaki choroby przenoszą Lisy?

Najpoważniejszym zagrożeniem ze strony lisów jest przenoszona przez nie wścieklizna. Wścieklizna znana też jako wodowstręt to wyjątkowo niebezpieczna choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus Rabies virus. Wirus Rabies virus należy do rodziny Rhabdoviridae, której przedstawicieli nazywamy Rabdowirusami. Rabdowirusy to rodzina wirusów o złożonej symetrii. Wirion rabdowirusów ma kształt pocisku. Wirion to pojedyńcza cząstka wirusowa, która może przetrwać poza komórką i zakazić ją. Najbardziej niebezpieczne wirusy z rodziny Rhabdoviridae to wścieklizna i pęcherzykowate zapalenie jamy ustnej. Pod względem budowy wirus wścieklizny jest typowym przedstawicielem rabdowirusów. Wirion wirusa wścieklizny jest długi na od 120 do 300 mm, a jego średnica wynosi od 75 do 80 mm. Wirus wścieklizny cechuje się wysoką wrażliwością na światło alkohol etylowy, fenol, roztwór formaliny, detergenty, mydło i wysoką temperaturę, ale jednocześnie jest odporny na gnicie i niskie temperatury.

Oprócz lisów wirus wścieklizny przenoszony jest również przez nietoperze, skunksy, jenoty, borsuki, zajęczaki, gryzonie, psy, koty i inne zwierzęta. Istnieje 7 biotypów wścieklizny. Biotyp to grupa wirusów lub innych organizmów danego gatunku o tym samym genomie. Wirusy lub organizmy należące do tego samego biotypu wyróżniają się wśród innych osobników należących do tego samego gatunku zachowaniem, pożywieniem itp.

Zwalczanie, odławianie lisów wymuszone bezpieczeństwem

Na człowieka wirus wścieklizny przenosi się poprzez ugryzienia, pokąsania i poślinienia przez zakażone zwierzę lub zanieczyszczenie uszkodzonej skóry mózgiem zarażonego zwierzęcia. Inne sposoby zarażenia się wścieklizną takie jak zakażenie drogą kropelkową, zakażenia laboratoryjne i przeszczepienie organów od zmarłych dawców zdarzają się niezwykle rzadko. Po ugryzieniu przez chore na wściekliznę zwierzę wirus wścieklizny dostaje się do mięśni szkieletowych ugryzionego w których się namnaża. Z mięśni szkieletowych wirus wścieklizny trafia do włókien nerwowych wzdłuż których wędruje do rdzenia nerwowego, a w dalszej kolejności do mózgu w którym wywołuje śmiertelne zmiany i masowo się replikuje. W komórkach nerwowych zakażonych przez wściekliznę pojawiają się wtręty cytoplazmatyczne. Wtręty cytoplazmatyczne to skupiska substancji występujących w cytoplazmie komórki. Szczególnie silnie atakowana jest przez wściekliznę istota szara mózgu. Rozpowszechnianie się wścieklizny po organizmie nie kończy się na mózgu. Po jego zaatakowaniu choroba rozpowszechnia się nerwami ruchowymi przez które trafia do kolejnych części organizmu w tym zwłaszcza do ślinianek i skóry.

Istnieją dwie podstawowe postacie wścieklizny: postać gwałtowna i postać cicha.

Do objawów wścieklizny wśród ludzi zaliczamy:

• Mrowienie wokół miejsca pogryzienia

• Ból potylicy

• Gorączkę

• Halucynacje

• Torsje

• Zmęczenie

• Nadmierne pobudzenie lub porażenie

• Skurcze mięśni

• Wodowstręt

• Światłowstręt

• Ślinotok

Chorzy na wściekliznę zazwyczaj umierają w ciągu kilku dni od wystąpienia objawów tej choroby. Wścieklizna to choroba nieuleczalna. Wywołuje ona 55 000 zgonów rocznie. Wścieklizna występuje na całym świecie. Nie istnieje lek przeciwko wściekliźnie. U osób u których nie wystąpiły objawy tej choroby leczenie polega na podanie serii szczepionek i antytoksyny. Długi okres wylęgania się wścieklizny sprawia, że można się na nią uodpornić nawet wtedy, kiedy szczepionka zostanie podana po ugryzieniu przez zarażone wścieklizną zwierzę. Jak dotąd tylko kilkakrotnie zdarzyło się, aby osoba u której wystąpiły objawy wścieklizny przeżyła. Jedną z metod leczenia wścieklizny stosowanych w sytuacji, gdy wścieklizna już wystąpiła jest protokół z Milwaukee. W metodzie tej pacjent wprowadzany jest w śpiączkę za pomocą leków. Jednocześnie podawane są leki antywirusowe. Niestety tylko w pojedynczych przypadkach udało się uratować życie pacjentów dzięki zastosowaniu tej metody. Obecnie główną metodą leczenia chorób ugryzionych przez chore na wściekliznę zwierzęta pozostają szczepionki i wiele wskazuje, że tak będzie również w przyszłości.

Jedną z metod zapobiegania wściekliźnie jest szczepienie lisów przeciwko tej chorobie. Szczepionki zrzucane są z samolotów lub wykładane ręcznie. Zrzucające szczepionki samoloty latają na wysokości kilkuset metrów. Zazwyczaj szczepionki, którymi szczepi się lisy zrzucane są w liniach co kilometr w ilości 20 szczepionek na metr kwadratowy. Już w 21 dni od zjedzenia szczepionki lisy uodparniają się na wściekliznę. Szczepionka działa przez okres około rok

Wścieklizna to najpoważniejsze, ale nie jedyne zagrożenie ze strony lisów. Lisy to poważni wrogowie kur, bażantów, gęsi i innych gatunków drobiu.

Poznaliśmy już zagrożenia ze strony lisów. Co jednak powinniśmy zrobić jeśli lisy pojawią się niebezpiecznie blisko naszych zabudowań? Co jeśli zaczną porywać nasze ptaki? Co jeśli widok lisa uciekającego z naszym drobiem stanie się dla nas codziennym widokiem, a nasze liczne ptasie stadko stanie się za sprawą lisów mniej liczne? Istnieje kilka rozwiązań tego typu problemów. Jednym z często stosowanych rozwiązań są ogrodzenia elektryczne. Niestety lisy posiadają kilka cech mogących obniżyć ich skuteczność. Ogrodzenia takie są mało skuteczne w powstrzymywaniu zwierząt o gęstym futrze i grubej sierści. Wiele zależy od determinacji lisa. Lis mający potomstwo do wykarmienia będzie usilnie starał się przedostać na chroniony teren pomimo niemiłych uczuć związanych z dotknięciem ogrodzenia elektrycznego.

Jak odstraszyć Lisa?

Kolejnym sposobem na lisy są odstraszacze ultradźwiękowe.

Jeśli ogrodzenia i odstraszacze okażą się niewystarczające najlepszym rozwiązaniem problemu lisów będzie odłowienie lisów. W tym celu wykorzystywane są klatki żywołowne lub specjalne sieci. Złapanym przy ich pomocy lisom podaje się środki usypiające i wywozi się je w miejsce w którym nie będą stanowiły zagrożenia dla człowieka.

Alternatywnym dla ogrodzeń, odstraszaczy i odławiania sposobem na lisy jest ich odstrzał.

Jeśli mamy problem z lisami najlepszym wyjściem jest wynajęcie specjalistycznej firmy zajmującej się ich odławianiem. Firma odławiająca lisy doskonale wie jak zabezpieczyć Państwa posesje przed niebezpieczeństwem ze strony lisów.

 

Jedna myśl w temacie “Odławianie Lisów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s