Strąkowiec fasolowy

Strąkowiec fasolowy zwalczanie

Strąkowiec fasolowy (Acanthoscelides obtectus)

Strąkowiec fasolowy jest gatunkiem kosmopolitycznym. Jego ojczyzną jest Ameryka Środkowa oraz Południowa. W Polsce uważany za szkodnika pospolitego.

Z racji odżywiania się różnorakim pokarmem, długość strąkowca fasolowego waha się od 2 do 4,5mm. Kształt ciała jest owalny, mocno wypukły. Pokrywy przylegające, pokryte jasnymi szczecinkami. Przedplecze szkodnika w kształcie trapezu, zwężające się w stronę głowy. Pokrywy ciała nie zasłaniają całego odwłoka. Czułki strąkowca rozszerzają się ku końcowi.

Strąkowiec fasolowy do zasiedlenia szczególnie upodobał sobie miejsca takie jak magazyny oraz pomieszczenia, w których przechowywane są nasiona fasoli. To właśnie na nich żeruje, niezależnie od rodzaju.

Dorosły osobnik nie musi pobierać pokarmu z zewnątrz, co za tym idzie, w pomieszczeniach zamkniętych może rozwijać się nawet kilka pokoleń tego owada. Samica strąkowca fasolowego składa jaja zaraz po wyjściu z poczwarki. Ich ilość to około 70 sztuk. Wylęgłe larwy żerują na ziarnach fasoli. Rozwój szkodnika uwarunkowany jest odpowiednią temperaturą. Maksymalnie w ciągu roku w warunkach optymalnych może rozwinąć się nawet do ośmiu pokoleń strąkowca fasolowego.

Strąkowiec fasolowy to jeden z najgroźniejszych szkodników magazynowych. Kilkakrotnie zostały zanotowane stuprocentowe starty w magazynie. Aby nie dopuścić do zasiedlenia szkodnika, należy pamiętać o prawidłowym przestrzeganiu zasad higieny w pomieszczeniach, w których znajdują się ziarna fasoli. Kiedy jednak szkodnik został już zauważony, najlepiej zwrócić się po poradę do firmy zajmującej się dezynsekcją owadów na co dzień. To właśnie odpowiedni zabieg dezynsekcji może ocalić zapasy przed zniszczeniem.

TAGI: firma zwalczająca owady, Strąkowiec fasolowy zwalczanie, robaki w fasoli,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s