Spichrzel Cygarowiec

Spichrzel Cygarowiec

Spichrzel cygarowiec (Cathartus quadricollis)

Spichrzel cygarowiec jest owadem kosmopolitycznym. Za jego pochodzenie uważa się Amerykę Północną. W Polsce spotykany sporadycznie.

Wygląd owada

Ubarwienie spichrzela cygarowieca jest brązowe. Ciało pokrywają delikatne szczecinki w jasnych kolorach. Głowa kwadratowa, na której wyraźnie odznaczają się duże oczy. Czułki nie duże, z trzyczłonową buławką. Długość ciała samicy określa się na około 2,5 do 3,0mm, przedplecze kwadratowe. Samiec z kolei osiąga długość 3,0 niekiedy 3,5mm. Przedplecze w kształcie prostokąta. Brzegi przedplecza szkodnika gładkie, bez ząbków. Pokrywy ciała znacznie wydłużone, zaokrąglone na końcu. Ponadto, znajdują się na ich rzędy kropek.

Owad z rodziny spichrzeli zasiedla głownie materiały pochodzenia roślinnego, szczególnie upodobał sobie kukurydzę, suszone owoce a także produkty tytoniowe.

Rozwój insekta

Spichrzel cygarowiec dojrzewa w kolbach kukurydzy. Jego dalszy rozwój może mieć miejsce w magazynach, w których jest ona przechowywana. Jest to owad bardzo wrażliwy na niskie temperatury. Poniżej 20° oraz wilgotność powietrza mniejszej niż 65% jego rozwój praktycznie nie przebiega. Warunkami optymalnymi są temperatura 28°c oraz wilgotność powietrza powyżej 80%. Wówczas rozwój spichrzela trwa około trzech tygodni.

W krajach takich jak Polska, w których klimat jest umiarkowany, szkodnik nie przynosi większych strat. Poważnym kłopotem jest natomiast w strefach cieplejszych, gdzie atakuje większość upraw kukurydzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s