Fumigacja akt i dokumentów

Fumigacja akt i dokumentów

fumigacja dezynsekcja archiwaliów

Fumigacja to proces, podczas którego za pomocą środków chemicznych- fumigantów- w postaci gazu, pary bądź dymu, dochodzi do zlikwidowania szkodników.

Szkodniki, które atakują materiały papiernicze są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla starszych dokumentów- są one bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Poprzez przeprowadzenie fumigacji akt i dokumentów zwiększa się prawdopodobieństwo dłuższej żywotności materiałów papierniczych. Nieodłączną cechą, jaką niesie za sobą fumigacja wszelkiego rodzaju dokumentacji, to przede wszystkim usunięcie szkodników im zagrażających, takich jak drobnoustroje, bakterie oraz grzyby. To one powodują zniszczenia, które mogą mieć nieodwracalne skutki.

Bezpieczna fumigacja

W celu uniknięcia zniszczenia częściowego a nawet całkowitego, konieczne jest przeprowadzenie fumigacji. Proces ten polega na zapakowaniu dokumentów czy też akt w specjalnych komorach, w których następnie dochodzi do wpuszczenia gazu. Do niedawna najpopularniejszym gazem był bromek metylu. Jednak ze względu na zagrożenie dla środowiska (gaz ten powodował powiększenie się efektu cieplarnianego) został zastąpiony fumigantami, w skład których wchodzą tlenek etylu oraz dwutlenek węgla. To właśnie środki chemiczne dają pewność pozbycia się drobnoustrojów, grzybów oraz innych szkodników. Tym samym dokładnie oczyszczają dokumenty z pozostałych zabrudzeń. Fumiganty nie są zagrożeniem dla materiałów papierniczych, co oznacza, że sam proces fumigacji jest w pełni bezpieczny.

Aby fumigacja przebiegła pomyślnie, zabieg ten wykonuje się w próżni (obniża się ciśnienie wewnątrz-komorowe).

Nieodzownym elementem poprawnego wykonania fumigacji jest także odpowiednia wiedza pracowników, którzy zajmują się przeprowadzeniem tego typu zabiegów. To od ich wiedzy zależy, czy akta oraz ważne dla nas dokumenty będą w pełni bezpieczne.

Czas trwania zabiegu fumigacji uzależniony jest przede wszystkim od ilości dokumentów, które mają podlegać tej operacji.

Fumigacja i dezynsekcja archiwaliów

W pierwszym etapie wszystkie akta oraz dokumenty poddawane są tzw. procesowi przygotowawczemu. Na podstawie przeprowadzonych wstępnych oględzin, wybierane są preparaty, które w danej sytuacji przyniosą najlepsze efekty. Następnie akta oraz inne wartościowe papiery pakowane są w specjalne komory.

Następnie, w drugim etapie, specjaliści przechodzą do wprowadzenia -w szczelnie zamkniętych komorach- fumigantów w formie gazu lub pary. Krok ten najczęściej trwa od 24 do 48 godzin. Tuż po tym przystępuje się do wietrzenia wewnątrz-komorowego, które ma za zadanie usunąć pozostałości po środkach chemicznych. Dla najlepszych efektów należy wietrzyć od 48 do 72 godzin.

Czas całego zabiegu fumigacji, wraz z fazą przygotowawczą, trwa około jednego tygodnia.

Po przeprowadzeniu zabiegu fumigacji zgodnie z dyrektywami, które należy spełnić (jest to zadanie firmy fumigacyjnej), na dokumentach oraz aktach nie znajdują się żadne ze szkodników- bakterie, grzyby, drobnoustroje. Ponadto, są one w pełni bezpieczne dla ludzi, wolne od środków chemicznych oraz szkodników.

TAGI: Fumigacja akt i dokumentów Warszawa, dezynsekcja archiwaliów Gdańsk, Fumigacja beztlenowa Bydgoszcz, dezynsekcja gazami niereaktywnymi Wrocław, Fumigacja azotem Kraków, dezynsekcja akt Katowice,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s