Kapturnik drobny

Kapturnik drobny zdjęcia
Lesser grain borer, Rhyzopertha dominica Major pest of whole cereal grains.

Kapturnik drobny

(Rhyzopherta dominica)

Występowanie

Powszechny w strefie subtropikalnej i tropikalnej. W Europie żyje w ziarnach zbóż i w produktach zbożowych, a także w suchym drewnie.

Budowa i rozwój kapturnika drobnego

Kapturnik drobny ma długość od 2,5 do 3,00 mm. Jest barwy brunatnoczarnej z wyjątkiem żółtych nóg i pokryw w kolorze rdzawobrunatnym.

Zagrożenia

Larwy kapturnika drążą w drewnie okrągłe chodniki, które zapełniają mączką drzewną. Wraz z upływem czasu następuje zniszczenie całego wnętrza drewna. Pod koniec żeru kapturniki zjadają nawet cienką osłonkę oddzielającą żerowisko od zewnątrz. Kapturnik potrafi w ciągu zaledwie kilku miesięcy zniszczyć składowane wyroby z bambusa. Niszczy również półki z bielastego drewna gatunków liściastych.

Zapobieganie

Zapobieganie polega głównie na postępowaniu zgodnym z przepisami o kwarantannie. Niezbędna jest częsta kontrola wyrobów z bambusa jak również z innych gatunków drewna. W przypadku pojawienia się chrząszcza konieczna jest dezynsekcja całości składowanych wyrobów, drewnianych regałów, na których składowany jest towar oraz pomieszczenia magazynu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s