
Kapturnik drobny
(Rhyzopherta dominica)
Występowanie
Powszechny w strefie subtropikalnej i tropikalnej. W Europie żyje w ziarnach zbóż i w produktach zbożowych, a także w suchym drewnie.
Budowa i rozwój kapturnika drobnego
Kapturnik drobny ma długość od 2,5 do 3,00 mm. Jest barwy brunatnoczarnej z wyjątkiem żółtych nóg i pokryw w kolorze rdzawobrunatnym.
Zagrożenia
Larwy kapturnika drążą w drewnie okrągłe chodniki, które zapełniają mączką drzewną. Wraz z upływem czasu następuje zniszczenie całego wnętrza drewna. Pod koniec żeru kapturniki zjadają nawet cienką osłonkę oddzielającą żerowisko od zewnątrz. Kapturnik potrafi w ciągu zaledwie kilku miesięcy zniszczyć składowane wyroby z bambusa. Niszczy również półki z bielastego drewna gatunków liściastych.
Zapobieganie
Zapobieganie polega głównie na postępowaniu zgodnym z przepisami o kwarantannie. Niezbędna jest częsta kontrola wyrobów z bambusa jak również z innych gatunków drewna. W przypadku pojawienia się chrząszcza konieczna jest dezynsekcja całości składowanych wyrobów, drewnianych regałów, na których składowany jest towar oraz pomieszczenia magazynu.