Dezynfekcja i czyszczenie klimatyzacji

Dezynfekcja i czyszczenie klimatyzacji

Dezynfekcja i czyszczenie klimatyzacji

W niniejszym artykule zajmiemy się zagadnieniem dezynfekcji i czyszczenia klimatyzacji. Odpowiednie dbanie o klimatyzacje jest bardzo istotne. Niestety jest ono zaniedbywane przez wielu użytkowników tego rodzaju urządzeń. Skutkiem tego są liczne choroby wywołane pochodzącymi z nieodgrzybianej klimatyzacji zarazkami. Dlaczego właściwie klimatyzacja jest tak niebezpieczna? Odpowiada za to przede wszystkim wilgoć wydzielająca się w klimatyzatorach. Sprzyja ona rozwojowi mikroorganizmów.

Klimatyzatory przepompowują ogromne ilości powietrza, a razem z nim przepompowują wszystko, co znajduje się w powietrzu. A co znajduje się w powietrzu? Są w nim zarodniki grzybów, pleśni, bakterie, pył i kurz. Filtr zatrzymuje większość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Wymaga on czyszczenia raz na kilka do kilkunastu tygodni w zależności od ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Cała klimatyzacja wymaga czyszczenia raz lub dwa razy do roku.

JAK CZYŚCIĆ KLIMATYZACJĘ? JAK ODGRZYBIĆ KLIMATYZACJE W DOMU?

Mimo iż klimatyzacja zyskuje coraz większą popularność nadal nie wszyscy wiedzą w jaki sposób powinna być ona czyszczona i odgrzybiana. Uzależnione jest to od rodzaju stosowanych w klimatyzacji filtrów. Istnieje ich wiele rodzajów. Najczęściej stosowane są filtry mechaniczne. W tego rodzaju filtrach stosuje się włókna wykonane ze szkła, plastiku lub innych materiałów. Najpopularniejszym rodzajem filtrów mechanicznych stosowanych w klimatyzacji są filtry zgrubne. Charakterystyczną cechą tego rodzaju filtrów jest zastosowanie grubych włókien. Pielęgnacja filtrów zgrubnych polega na przemywaniu ich łagodnym środkiem czyszczącym z domieszką środka bakteriobójczego. Alternatywną metodą ich czyszczenia jest użycie odkurzacza. Inaczej postępuje się w przypadku filtrów zatrzymujących bardzo małe cząstki, w których stosuje się włókna dużo drobniejsze niż w przypadku filtrów zgrubnych. Tego rodzaju filtrów zwykle nie czyści się tylko wymienia. O tym jak należy postępować informuje producent filtra. Dostęp do filtrów jest prosty, dzięki czemu użytkownik może dbać o jego czystość samodzielnie.

Dbanie o klimatyzacje nie ogranicza się jednak tylko do dbania o filtry. Należy również:

  • Regularnie czyścić miękką szmatką panele, przez które powietrze wlatuje do klimatyzatora. Jeśli panele są poważnie zabrudzone należy użyć wody z mydłem. Nie należy używać ostrych proszków rozpuszczalników ani żadnych innych tego rodzaju substancji.
  • Upewni
  • się, czy przez otwory obudowy skraplacza znajdującego się na zewnątrz domu nie wleciały owady, ptasie pióra, liście, i inne przedmioty, które zmniejszają skuteczność wymiany ciepła.
  • Miejscem wewnątrz obudowy, na którego czystość trzeba szczególnie zwracać uwagę, jest taca zbierająca skropliny, w której mogą rozwijać się chorobotwórcze mikroorganizmy porywane następnie przez wentylator. Po wyczyszczeniu tacy dobrze jest umieścić w niej specjalną tabletkę odkażającą o długotrwałym działaniu.

NIEBEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z KLIMATYZACJĄ

Zaniedbanie konserwacji klimatyzatora grozi:

  • Wzrostem ryzyka zachorowania na choroby, których przyczyną są mikroorganizmy żyjące w klimatyzatorze (o ich obecności może świadczyć nieprzyjemny zapach po uruchomieniu nawiewu),
  • Spadkiem wydajności klimatyzacji,
  • Wzrostem poboru energii elektrycznej,
  • Bardziej hałaśliwą pracą.

W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy jak najszybciej sprawdzić stan lameli parownika i skraplacza oraz filtra. Przedstawione wyżej objawy najczęściej świadczą właśnie o ich zanieczyszczeniu. Utrzymywanie tego stanu przez dłuższy czas powoduje przyspieszone zużywanie się wentylatorów i sprężarki spowodowane ich większym obciążeniem.

Wszyscy użytkownicy klimatyzacji powinni pamiętać, że zanieczyszczenia i zarazki nie są jedyną przyczyną problemów zdrowotnych związanych z klimatyzacją. Ważne jest również to, aby różnica temperatury pomiędzy naszym mieszkaniem lub domem a powietrzem na zewnątrz nie była zbyt duża. W związku z postępującym ocieplaniem się klimatu letnie temperatury są z roku na rok coraz wyższe. Mimo to nie należy za bardzo chłodzić pomieszczeń, gdyż może to spowodować szok termiczny w trakcie wchodzenia do naszego mieszkania lub wychodzenia z niego.

Dezynfekcja, czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji jest skomplikowanym procesem. W tym celu konieczne jest zdjęcie obudowy, a także demontaż wielu elementów klimatyzatora. Ponadto w celu pozbycia się osadów konieczne jest użycie specjalistycznych, agresywnych substancji chemicznych. Dlatego właśnie wielu użytkowników klimatyzacji zleca jej czyszczenie specjalistycznym firmom, które szybko, sprawnie i fachowo wykonają to zadanie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s