Przeziernik topolowiec

Przeziernik topolowiec zdjęcia

Przeziernik topolowiec

(Paranthrene tabaniformis)

WYSTĘPOWANIE

Przeziernik topolowiec występuje w Europie, Azji Mniejszej, północnej Afryce i Syberii. W Polsce jest pospolity. Szczególnie często występuje na plantacjach topolowych.

ŻEROWANIE

Atakuje różne gatunki topól. Żeruje zwłaszcza na gałęziach starszych drzew i najniższych częściach pnia drzew młodych.

MORFOLOGIA

Rozpiętość skrzydeł samca przeziernika Topolowca wynosi aż 28 mm. Jeszcze większa jest osiągająca 32 mm samica. Odwłok granatowoczarny z żółtymi obrączkami. Białawożółte gąsienice osiągają do 35 mm długości.

ROZWÓJ

Motyle przeziernika topolowca roją się od maja do sierpnia. Samice składają od 200 do 300 jaj. Gąsienice przeziernika topolowca wylęgają się z jaj po dwóch tygodniach. Cykl rozwojowy przeziernika topolowca trwa od roku do dwóch lat.

WYRZĄDZANE SZKODY

Przeziernik topolowiec to szkodnik wyjątkowo groźny. Atakuje przede wszystkim plantacje, szkółki i zadrzewienia topolowe. Powoduje duże szkody zwłaszcza na zadrzewieniach i plantacjach topolowych położonych na nieodpowiednich siedliskach.

ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE

W przypadku pojawienia się przeziernika topolowca w szkółce topolowej należy działać bezwzględnie. Opanowane sadzonki trzeba usunąć i spalić razem z systemem korzeniowym.

W zadrzewieniach i matecznikach topolowych przeprowadza się zabiegi chemiczne polegające na wstrzykiwaniu wodnego roztworu insektycydu do chodników gąsienic na drzewach trocinkowych. Alternatywna metodą walki z gąsienicami przeziernika topolowca jest wstrzykiwanie wodnej zawiesiny zarodników grzyba Beauveria bassiana.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s