Zmorsznik czerwony
Występowanie
Zmorsznik czerwony jest powszechny w Europie i na Syberii. W Polsce pospolity w lasach iglastych zwłaszcza sosnowych.
Żerowanie
Zmorsznik czerwony żeruje w martwym drewnie drzew iglastych. Atakuje pniaki i leżaninę, a także stykające się z ziemią lub wkopane w nią konstrukcje drewniane. Żeruje w drewnie o wilgotności powyżej 20 %.
Morfologia
Chrząszcze zmorsznika czerwonego osiągają długość 10-22 mm. Pokrywy na końcach ukośnie wycięte. Zewnętrzny koniec ostro wyciągnięty do tyłu. Białe lub żółtawe larwy osiągają długość do 35 mm. Głowa larwy jest wyraźnie wyodrębniona i nieco węższa od przedplecza.
Biologia
Chrząszcze zmorsznika czerwonego roją się za dnia począwszy od końca czerwca aż do końca września. Największe nasilenie lotu przypada na miesiące najgorętsze. Samice składają w szparach drewnie do 700 jaj. Już po kilkunastu dniach legną się z nich larwy i zaczynają drążyć owalne chodniki, które zapełniają mieszaniną ekskrementów wiórków i mączki drzewnej. Początkowo drążą w bielastej części drewna, a później także w twardzielowej. Długość cyklu rozwojowego uzależniona jest od warunków. Zazwyczaj są to 2-3 lata, ale w warunkach sprzyjających może trwać on rok.
Wyrządzane szkody
Zmorsznik czerwony niszczy konstrukcje drewniane znacząco skracając okres ich użytkowania.
Zwalczanie
Ochrona elementów drewnianych polega na ich zabezpieczaniu środkami chemicznymi o działaniu owadobójczym i grzybobójczym.
TAGI: owady w drewnie, zwalczanie szkodników drewna, firma zwalczająca korniki, insekty,