Dezynsekcja beztlenowa

dezynsekcja beztlenowa

Dezynsekcja beztlenowa

Dezynsekcja beztlenowa najczęściej odbywa się za pomocą systemu VELOXY®. Metoda ta została opracowana w latach 90. XX wieku. Na podstawie badań prowadzonych przez kilka państw, system VELOXY® okazał się skuteczny przy zwalczaniu szkodników żerujących na zabytkowych przedmiotach. Z racji tego, badacze zalecili stosowanie tejże dezynsekcji w ochronie dóbr dziedzictwa kulturowego.

Urządzenie VELOXY® działa na zasadzie wycofania tlenu ze sprężonego powietrza. Wówczas w gazoszczelnej folii pozostaje tylko niewielki odsetek tlenu (około 0,2 do 0,3%), lecz drastycznie wzrasta wartość azotu- jest to około 78% całego powietrza.

Aby zabieg mógł przebiec pomyślnie, niezbędne jest umieszczenie dezynsekowanego przedmiotu w gazoszczelnej folii, której zadaniem jest przede wszystkim nie przepuszczanie tlenu wewnątrz opakowania. Jej wielkość uwarunkowana jest przedmiotem, który ma być dezynsekowany. Dodatkowo, brzegi folii zgrzewa się maszyną, aby całkowicie wyeliminować przedostawanie się niechcianych pierwiastków.

Po wstępnym przygotowaniu rzeczy do dezynsekcji, wewnątrz folii wpuszczane jest powietrze o znikomej zawartości tlenu. Pozostawiony w dużym stężeniu azot hamuje rozmnażanie drobnoustrojów- bakterii, wirusów, grzybów oraz pleśni. Ponadto, ma właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem tlenu.

Gdy mamy do czynienia z większą liczbą dezynsekowanych elementów, wtedy można połączyć wszystkie przedmioty za pomocą rurek wraz zaworami. VELOXY® umożliwia dezynsekcję wielu elementów jednocześnie.

Następnie dochodzi do wprowadzenia powietrza ze specjalnego urządzenia do opakowań z dezynsekowanymi przedmiotami. Dzieje się to przy pomocy złączonych rurek. Przez cały ten czas dokonywany jest pomiar stężenia tlenu. Powietrze wtłaczane jest do folii do momentu osiągnięcia minimalnej zawartości tego pierwiastka (od 0,1 do 0,3%). Wówczas zawory zostają zamknięte.

Wszystkie dezynsekowane przedmioty znajdujące się w folii, zostają tam przez okres trzech tygodni. Po tym czasie szkodniki zostają uśmiercone w stu procentach, bez względu na stadium rozwoju.

Po tym okresie czasu można przystąpić do wyjęcia dezynsekowanych przedmiotów. Będą one wolne od wszelakich szkodników.

Dezynsekcja beztlenowa metodą VELOXY® przynosi oczekiwane efekty zarówno na małych przedmiotach jak i tych dużych. Jest ona w pełni bezpieczna dla elementów zabytkowych, które są dobrem dziedzictwa kulturowego. Po dezynsekcji, przedmioty są chronione przed szkodnikami.

TAGI: Dezynsekcja beztlenowa, Dezynsekcja azotem, fumigacja drewna azotem, dezynsekcja gazami naturalnymi,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s