Fumigacja Eksportowa palet drewnianych i opakowań

Fumigacja palet drewnianych Warszawa

Fumigacja eksportowa palet drewnianych i opakowań

Czym jest fumigacja?

Fumigacja to nic innego jak zwalczanie szkodników wszelkiego rodzaju przy pomocy substancji chemicznych, które odpowiednio zmieniają się w stan dymu, gazu czy też pary. Jeszcze nie dawno najpopularniejszym fumigatorem (czyli środkiem do walki ze szkodnikami) był bromek metylu. Jednak ze względu na fakt, iż środek ten miał duże znaczenie w powstawaniu efektu cieplarnianego, w miarę czasu został zastępowany innymi, zdrowszymi dla środowiska środkami chemicznymi, a od 2010 roku został całkowicie skreślony z listy fumigatorów. Proces fumigacji ma to do siebie, że podczas wykonywanego zabiegu nie zmienia właściwości fumigowanego przedmiotu, co oznacza, że nie pojawią się na nim żadne znaczące dla zmiany.

Kiedy należy przeprowadzić proces fumigacji na eksport?

O fumigacji eksportowej przedmiotów drewnianych (palet, skrzyni, opakowań), jakimi są wszelkiej maści opakowania, mówi się wówczas, kiedy planowany jest eksport do krajów nie należących do Unii Europejskiej ale również do Portugalii o Hiszpanii. Przeprowadzenie zabiegu fumigacji przed transportem jest bardzo istotną kwestią głównie ze względu na to, aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się szkodników. Gdyby zabiegi nie były przeprowadzane, mogłoby dojść do inwazji szkodników drewna oraz innych owadów na terenie całego świata.

W związku z obowiązującymi przepisami, na każdym przedmiocie, który został poddany zabiegowi fumigacji, wypalany jest symbol IPPC (International Plant Protection Convention, co oznacza Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin), który bardzo przypomina kłos dojrzewającego zboża. Jest to znak, iż wszystkie czynności dotyczące eksportu zostały wykonane poprawnie. Ze względu na zabezpieczenie drewna można wyróżnić trzy sposoby:

  1. DB (debarked)- drewno, które jest po obróbce mechanicznej mającej na celu pozbycie się pozostałości po korze drzewnej znajdującej się na opakowaniu
  2. HT (heat trearment) drewno, które zostało osuszone w wysokiej temperaturze przez określony czas
  3. MB (methyl bromide) drewno, które przeszło fumigację za pomocą bromku metylu (dziś już raczej nie używany)

Co jeśli na opakowaniu nie ma odpowiedniego znaku oznaczającego przeprowadzenie zabiegu fumigacji?

Choć coraz częściej stosuje się palety czy skrzynie wytworzone z plastiku, to wciąż jest to mały odsetek w porównaniu z przedmiotami drewnianymi. Czasem firmy zajmujące się eksportem nie przeprowadzą zabiegu fumigacji na elementach drewnianych opakowań. Wówczas może mieć miejsce kilka sytuacji. Jedną z nich jest taka, iż ładunek może zostać nie przyjęty do przewozu. Zostanie oddany z powrotem przedsiębiorstwu. Na bardzo duże starty materialne może zostać ono narażone także w przypadku, kiedy o braku przeprowadzenia fumigacji dowiedzą się dopiero kraje, do których dany towar miał zostać importowany. Skutkować to może cofnięciem ładunku na koszt eksporterów , ale także karami pieniężnymi.

Dodatkowo, kiedy opakowania drewniane nie spełniają wymaganiom, mogą one zostać całkowicie zniszczone, spalone a także poddane przeróbce na inne materiały.

Aby poprawnie przejść kontrolę dotyczącą poprawnego przeprowadzenia zabiegu fumigacji, należy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu opakowań:

  • informacja, która dotyczy sposobu zabezpieczenia drewna (np. DB czy HT)
  • kod ISO, który nadany jest przez Krajową Organizację Ochrony Roślin

Ponadto, przy oznaczeniu należy także zwrócić szczególną uwagę na:

  • odpowiednio czytelny i zgodny ze wzorem znak
  • należycie przymocowany oraz umieszczony w widocznym dla każdego miejscu znak
  • poprawnym dobraniu kolorów (nie powinno stosować się kolorów czerwonego i pomarańczowego- wykorzystuje je się na oznakowanie artykułów niebezpiecznych)

Podsumowując, przy fumigacji opakowań każdy szczegół jest na tyle istotny, aby o niego zadbać. Nawet najmniejszy błąd może przynieść dla eksportera nieoczekiwane koszty. Dlatego tak ważne jest, aby przed ładunkiem dopiąć wszystko tak, jak należy.

TAGI: Fumigacja palet drewnianych Warszawa, Fumigacja eksportowa Gdynia, Firma fumigująca na eksport Gdańsk, eksportowe cena, Fumigacja palet na eksport Wrocław, Fumigowane drewno Kraków, IPPC Łódź , znak na drewnie Warszawa,

Jedna myśl w temacie “Fumigacja Eksportowa palet drewnianych i opakowań

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s