Firma sprzątająca po pożarach

firma sprzątająca po pożarach

Sprzątanie po pożarze

Pożar to wyjątkowo stresująca sytuacja. Mimo to ważne jest aby przemóc wewnętrzne opory i jak najszybciej rozpocząć sprzątanie. Pozwoli to uniknąć dalszych strat i uszkodzeń. Niestety sprzątanie po pożarze nie jest łatwe. Przed rozpoczęciem sprzątania warto upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne do tego przedmioty takie jak mydło, proszek, worki na śmieci, wybielacz, maski, rękawice, neutralizatory zapachu i inne.

BEZPIECZEŃSTWO

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć zabierając się do sprzątania po pożarze jest nasze bezpieczeństwo. Aby być bezpiecznym w trakcie sprzątania po pożarze należy:

 • Przed przystąpieniem do sprzątania upewnić się, że budynek nie grozi zawaleniem. Warto zasięgnąć w tej kwestii porady eksperta.
 • Sprzątać w masce, ubraniach z grubym rękawem i grubych rękawicach.
 • Zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza.
 • Po sprzątnięciu nie należy podłączać do prądu sprzętu AGD i RTV, co do którego mamy wątpliwości, czy jest sprawny.

PRZEBIEG SPRZĄTANIA PO POŻARACH

W trakcie sprzątania po pożarze należy:

 • Usunąć przykry zapach. Często zadawanym przez osoby, które sprzątają po pożarze pytaniem jest czym usunąć zapach spalenizny po pożarze? Jest to skomplikowane i nie ma na to jednej cudownej metody. Podstawą jest prawidłowe wyczyszczenie obiektu przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych.
 • Oddzielić rzeczy, które zamierzamy wyrzucić od tych, które chcemy odratować. Wiele rzeczy można jeszcze uratować jeśli rozpoczniemy sprzątanie odpowiednio szybko. Dla rzeczy, które wyrzucamy zamawiamy kontener.
 • Dokładnie usunąć wilgoć pozostałą po gaszeniu płomieni. Często to nie sam pożar, a woda użyta do gaszenia pożaru jest główną przyczyną zniszczeń.
 • Zneutralizować toksyczne substancje. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistycznej używającej specjalistycznych środków.
 • Czyszczenie ścian po pożarze, czyszczenie podłóg po pożarze i czyszczenie paneli po pożarze. Małe powierzchnie można wyczyścić z sadzy preparatem do szyb kominkowych.
 • Wyprać tapicerki, wykładziny i dywany.
 • Pokryty sadzą sprzęt AGD i RTV należy oczyścić ultradźwiękowo.
 • Wyczyścić i zdezynfekować przewody wentylacyjne.
 • Po zakończeniu sprzątania warto dodatkowo zastosować ozonowanie.

ZAGROŻENIA

Istnieje wiele zagrożeń, na które trzeba zwrócić uwagę sprzątając po pożarze. Najważniejsze z nich to:

 • Zawalenie
 • Szkodliwe substancje powstające w trakcie pożaru takie jak: dioksyny, furany i policykliczne węglowodory aromatyczne. Mogą one spowodować liczne choroby w tym raka i choroby układu oddechowego. Do neutralizacji osadów należy użyć specjalistycznych środków chemicznych, gdyż tylko one gwarantują usunięcie szkody. Sytuacje, gdy w trakcie pożaru nie doszło do powstania żadnych szkodliwych substancji są bardzo rzadkie.
 • Szczególnie niebezpieczne jest sprzątanie w przypadku budynków, do których budowy użyto azbestu. Materiał ten jest głównym składnikiem eternitu, który w przeszłości był popularnym materiałem używanym do pokrywania dachów. Eternit do dzisiaj pokrywa setki tysięcy domów w całej Polsce. Posiada on niezwykle drobne włókna, które przez układ oddechowy wnikają do płuc powodując raka. O tym jak niebezpieczny jest azbest pozostały po najlepiej świadczy przykład osób, które sprzątały gruzy pozostałe po zawaleniu się wież WTC we wrześniu 2001 roku. Wiele z tych osób zachorowało później na raka i inne choroby. Ilość przypadków raka w tej grupie wzrosła o 19 %. Główną przyczyną tych chorób był rakotwórczy pył azbestowy. Zagrożenie ze strony azbestu do dziś jest niedoceniane i wiele osób do dziś nie podjęło żadnych kroków w celu usunięcia go ze swojego otoczenia. Eternit jest w miarę bezpieczny do póki jest cały, ale w trakcie pożarów często dochodzi do jego kruszenia się czego skutkiem jest dostanie się rakotwórczych włókien do atmosfery.
 • Niebezpieczny jest również ołów używany w produkcji komputerów i rtęć ze zniszczonych termometrów i żarówek. W urządzeniach elektronicznych znajduje się wiele substancji, które stają się niebezpieczne po poddaniu działaniu wysokiej temperatury

Każdy pożar jest inny dlatego też również sprzątanie po pożarze za każdym razem wygląda inaczej. Za każdym razem inne są zniszczenia, środki, które należy podjąć aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i niezbędny zakres prac. Dlatego właśnie najlepiej powierzyć sprzątanie po pożarze fachowcom, gdyż tylko oni są w stanie odpowiednio ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania.

TAGI:  Firma sprzątająca po pożarach, dekontaminacja, dezynfekcja, sprzątanie po pożarze, 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s