Gmachówka cieśla

Gmachówka cieśla (Camponotus herculeanus)

Gmachówka cieśla.jpg

Owad ten występuje w Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie. W Polsce najczęściej spotykany jest na wschodzie oraz północy kraju a także w górach.

W gatunku gmachówki cieśli wyróżniamy samce, samice oraz robotnice. Samce osiągają długość od 9 do 12mm, samice z kolei od 12 do 17mm, natomiast robotnice 6- 12mm. Samice owada wraz z robotnicami na odwłoku posiadają małą czerwoną plamkę. Jest to ich cecha charakterystyczna. Dodatkowo mają także nogi tułowiowe.

Gmachówka zasiedla drzewa iglaste, najczęściej sosny, jodły oraz świerki. Szkodnik ten zakłada gniazda w pniach drzewach martwych ale także żywych. Niekiedy można spotkać go w ziemi, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Dorosłe osobniki zaczynają pojawiać się najczęściej w czerwcu. Samica po zrzuceniu skrzydeł składa jaja. Zazwyczaj, po okresie około od 6 do 7 tygodni, zaczynają pojawiać się pierwsze larwy. Zimują one przy samicy. Stadium poczwarki trwa nie dłużej niż 3 miesiące. Następnie pojawiać się zaczynają robotnice, które mają za zadanie opiekować się młodszymi- przynosić pokarm oraz karmić je. Można więc powiedzieć, że spełniają one poniekąd rolę matki.
Ponadto, w ich kompetencji leży także tworzenie tuneli. Znajdujące się w budowli pomieszczenia oddzielone są cienkimi ściankami. Każde pomieszczenie łączy się jednak ze sobą za pomocą chodników. Im więcej znajduje się owadów, tym gniazdo powiększa się. Przeciętna budowla tego szkodnika nie przekracza 2,5 metrów. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy to gniazdo osiąga wielkość 5 metrów. Są to sporadyczne przypadki.

Gmachówka jest niebezpiecznym szkodnikiem szczególnie w lasach. Atakuje najgrubszą część drewna, co powoduje jego całkowite wyniszczenie. Aby pozbyć się tego owada, najlepiej jest usunięcie zaatakowanego drzewa. Kiedy jednak do czynienia mamy z gmachówką na budowlach (domy, magazyny, garaże itp.) pozbycie się jej jest podobne do usuwania spuszczela.

TAGI: Owady w drewnie, szkodniki robaki, dezynsekcja drewna, fumigacja, niszczenie owadów, metody zwalczania, tępienie szkodników,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s