Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella)
Występowanie: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa; w Polsce uważany za gatunek pospolity.
Wygląd: Omacnica osiąga długość ciała od 14 do 22mm. Skrzydła, które posiada, dzielą się na dwie pary. Pierwsza para jest ubarwiona w sposób charakterystyczny dla tego gatunku, jasne przy ciele przechodzące w ciemne na końcu skrzydeł. Druga para skrzydeł natomiast jest koloru szarobrązowego, niekiedy szarobłękitnego. Włoski na końcu skrzydeł są znacznie ciemniejsze w stosunku do reszty ciała.
Zasiedlenie: Najczęściej spotkać je można w pomieszczeniach zamkniętych takich jak magazyny, sklepy czy pomieszczenia gospodarcze. Ponadto, w domach i mieszkaniach uważany jest za jeden z najliczniej występujących. Atakuje wszelkie produkty pochodzenia zbożowego ale także owoce, zioła, orzechy oraz wyroby cukiernicze.
Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samice średnio składają 200 jaj, choć w niektórych przypadkach może złożyć ich nawet 500. Są one składane na produktach spożywczych. Rozwój tego szkodnika zależy przede wszystkim od pokarmu, jaki spożywa. Duży wpływa ma także temperatura oraz wilgotność powietrza, w jakim się znajdują. Najdogodniejsze warunki klimatyczne to 30°C oraz wilgotność na poziomie około 75%. Okres pełnego rozwoju tego owada nie trwa więcej niż 30 dni.
Informacje dodatkowe: W warunkach klimatycznych naszego kraju na przestrzeni roku zwykle rozwijają się tylko dwa pokolenia. Dorosły osobnik nie pobiera pokarmu. Podobnie jak ćmy, lecą one do światła, dlatego też często widoczne są na ścianach wszelkich pomieszczeń gospodarczych.
Szkody i ich zapobieganie: Omacnica Spichrzanka to jeden z największych szkodników gospodarstw domowych w naszym kraju. Aby pozbyć się szkodnika niezbędna jest pomoc fachowców. Najczęstszą metodą używana przez firmy DDD jest użycie środków chemicznych lub promieni ultrafioletowych. Jednak każdy przypadek jest odosobniony, dlatego specjaliści dobiorą środki indywidualnie dla każdego klienta.
TAGI: Mole spożywcze, Zwalczanie moli, Firma zwalczająca mole, mole w mące, motyle w mące,