Mklik Mączny

Mklik Mączny

Mklik mączny (Ephestia kuehniella)

Występowanie: Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia, Europa, część Afryki; w Polsce opisywany jako szkodnik pospolity.

Wygląd: Owad ten na całej rozpiętości skrzydeł osiąga długość nawet 2,5cm. Jego skrzydła są w większości białe z wyjątkiem tylnej pary skrzydeł, która jest lekko szara.

Zasiedlenie: Zamieszkują magazyny spożywcze oraz szafki kuchenne, w których znajduje się jakiekolwiek pokarm, którym mogłyby się odżywiać. Ponadto, spotkać je można wszędzie tam, gdzie znajduje się zboże oraz wszelki produkty spożywcze( np. sklepy spożywcze, cukiernie, piekarnie itp.). Odżywia się przede wszystkim ziarnami zbóż i owocami. Zdarza się, że żerują także na innych produktach spożywczych.

Okres lęgowy i czas pojawiania się: Samice gotowe są do składania jaj zaraz po przekształceniu w postać dorosłą. Następnie szukają one samca. Po pewnym czasie dochodzi do zapłodnienia. Samica składa od 50 do 400 jaj (w zależności od warunków atmosferycznych oraz innych niezbędnych do dalszego rozwoju) w bliskich odstępach. Wylęgłe larwy odżywiają się produktami spożywczymi. Po określonym okresie czasu larwy rozpoczynają tworzenie kokonu, w którym później dojdzie do przepoczwarczenia. Pełny okres rozwoju mklika uzależniony jest od warunków klimatycznych.

Informacje dodatkowe: Larwy bardzo szybko i sprawnie przemieszczają się na powierzchniach płaskich (ściany, sufity itp.). Charakterystyczną cechą zaatakowania pokarmu przez larwy tego owada są zwisające z opakowania, jak na sznurku, pojedyncze ziarenka mąki. Wtedy, w ochronie pozostałych produktów, należy jak najszybciej przejrzeć pozostałą zawartość szafki.

Szkody i ich zapobieganie: Mklik mączny jest szczególnie uciążliwy dla mieszkańców gospodarstw domowych. Atakuje wszelkie dostępne produkty spożywcze, przez co w późniejszym czasie nie nadają się one do spożycia dla człowieka. Ponadto, atakując zboża w magazynach, przynosi ogromne straty materialne dla właścicieli. Aby pozbyć się tego szkodnika, należy zgłosić się do specjalistycznych firm, które na co dzień maja do czynienia z usuwaniem tegoż szkodnika.

TAGI: Mklik mączny, omacnica, Mole spożywcze, owady w mące,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s