gazowanie zboża

GAZOWANIE ZBOŻA

Gazowanie zboża – fumigacja

Poprzez gazownie zboża można na dobre pozbyć się nie tylko owadów ale także gryzoni, które atakują ziarna doprowadzając do dużych strat materialnych. Czynność tą wykonuje się zarówno w silosach jak i magazynach. Najlepszym sposobem na to, aby szkodniki nie występowały w licznych grupach w magazynach, jest ich częste sprawdzanie oraz regularne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów, czyli gazownia zboża w magazynach oraz silosach.

Aby poprawnie przeprowadzić gazowanie zboża, potrzebne są odpowiedni fumiganty. Fumigantami nazywamy pestycydy, które działają zabójczo na wszelakie szkodniki zboża. Można wyróżnić 4 rodzaje. A są to:

  • bromek metylu
  • fluorek sulfurylu
  • dwutlenek węgla
  • fosforowodór

Pierwszy z wyżej wymienionej listy nie jest już używany w zwalczaniu szkodników zboża. Następne dwa natomiast są używane stosunkowo rzadko.
Najczęściej używanym fumigantem jest fosforowodór. Jest prosty w użytkowaniu. Można spotkać go w wielu postaciach m.in. jako tabletki, koce a nawet pasy. Na określoną powierzchnię wykładane są na przykład tabletki czy inne specyfiki do walki ze szkodnikami. Jest on bezwonny oraz bezbarwny. Aby można było zauważyć, iż gaz ten jest w użytku, miesza się go z węglanem amonu. Jest to swego rodzaju znak ostrzegawczy przed owym gazem. Jest on cięższy od powietrza zaledwie o 1,2 razy, co oznacza, że z łatwością miesza się z powietrzem. Gazu tego bez problemu można pozbyć się z pomieszczeń, jakie były wentylowane.

Ponadto, nie pozostawia po sobie niebezpieczeństwa zagrażającemu zdrowiu a nawet życiu człowieka.

Pomieszczenia, w których ma dojść do gazowania zboża muszą być szczelnie przykryte. Poniżej prezentowane są dawki, jakich należy używać do przeprowadzenia zabiegu:

Gazowanie i fumigacja ziarna, zboża, silosów etc.

MIEJSCE ZABIEGU

DAWKA

Pusty silos

11,3 g/t

Pełny silos

5g/m2

Magazynowane zboże oraz worki

14g/t

Przyprawy w workach

2g/1m2

Pozostałe produkty w workach

10g/1t

Tytoń

1g/1m2

Kontenery

9g/1t bądź
6g/1m
2

Rozprowadzanie fumigantu podczas gazowania zboża.

Aby poprawnie przeprowadzić zabieg gazowania zboża, należy wykonać pracę w ściśle określony sposób. Nasza firma przyjęła zarys opisywany w 6 następujących punktach:

  1. Inspekcja pomieszczeń przeznaczonych do gazowania- na samym początku należy przeprowadzić wstępne oględziny miejsca, w którym ma być wykonany zabieg. Podczas tej wizyty ustala się ilość potrzebnych materiałów oraz zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa.
  1. Uszczelnianie obiektu przeznaczonego do fumigacji- jest to podstawowy krok, aby zabieg gazowania zboża przebiegł pomyślnie. Mniejsze pomieszczenia oraz worki najczęściej przykrywane są specjalną folią fumigacyjną. Jeśli jednak do czynienia mamy z dużymi budynkami, na które standardowa folia fumigacyjna jest za mała, łączy się ją za pomocą szczelnej taśmy z obu stron, która gwarantuje, że gaz nie wydostanie się na zewnątrz.

  2. Uwalnianie gazu i zamknięcie pomieszczeń- najważniejszym jest zabezpieczanie owych pomieszczeń przed wszystkim osobami, które nie mają odpowiednich uprawnień do przeprowadzenia gazowania zboża. Niedaleko pomieszczenia, powinny być ustawione znaki ostrzegające przed gazowaniem. Przed samym rozpoczęciem zabiegu, należy przeprowadzić ostateczną kontrolę budynku w celu upewnienia się, iż wszystko idzie zgodnie z planem. Dodatkowo, przed dużymi pomieszczeniami najczęściej wyznacza się odpowiednia osobę do przestrzegania podstawowej zasady jaką jest nie wchodzenie do gazowanego budynku. Osoba ta również posiada apteczkę pierwszej pomocy, która w niektórych przypadkach może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia człowieka.
  3. Monitorowanie gazowanego obiektu i pomiary stężenia gazu- każdy gazowany obiekt musi być monitorowany. Niekiedy, w zależności od pomieszczenia, nie ma obowiązku jego ciągłego obserwowania. Najważniejsze jest, aby w określonych odstępach czasu sprawdzane było stężenie gazu. Jednak przy dużych budynkach wymagana jest stała obserwacja ze względu na zbyt wysokie niebezpieczeństwo ulotnienia się gazu. Do prawidłowego pomiaru gazu używa się pompki mechanicznej, czytnika elektrochemicznego oraz detektora fotojonizacyjnego.
  1. Wietrzenie- ostatni etap gazownia; podczas tego zabiegu usuwa się nagromadzony gaz. Trwa to do momentu osiągnięcia znikomego poziomu stężenia owego gazu. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia zdrowia, czynność tą należy przeprowadzić w specjalnych strojach ochronnych włącznie z maseczkami ochronnymi, które przede wszystkim działają ochronnie na układ oddechowy. Kiedy już wskaźnik osiągnie planowaną wielkość, można usunąć folie fumigacyjne.
  2. Udostępnienie gazowanego obiektu- jest to możliwe, kiedy poziom gazu fosforowodorowego zgodnie z polskimi przepisami wyniesie 0,01 ppm. Najlepsze efekty są wtedy, kiedy operację sprawdzenia stężenia gazu powieli się kilkakrotnie. Budynek jest gotowy do oddania po zabraniu znaków ostrzegawczych oraz pisemnym potwierdzeniu poprawnie przeprowadzonego zabiegu gazowania zboża.

Gazowanie – Informacja dodatkowa

Fosforowodór jest trujący nie tylko dla owadów czy gryzoni, ale także dla ludzi. Usuwa szkodniki, uszkadzając ich układ oddechowy. Nie ma dokładnych informacji, w jaki sposób działa ten gaz, jednak należy zaznaczyć, że w warunkach złego użytkowania, może zagrozić także człowiekowi. Dlatego tak ważne jest poprawne posługiwanie się tym gazem.

 

TAGI: Gazowanie zboża Warszawa, gazowanie silosów Gdańsk, fumigacja ziarna Gdynia, Poznań gazowanie fosforowodorem, gazowanie zbóż, 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s