CORNECO – fumigacja

corneco - gazowanie muzeum

Corneco – Fumigacja Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Jednym z ważniejszych projektów, podjętych przez firmę Corneco, kończących sezon zabiegów fumigacji w roku 2016, była fumigacja Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, dawniej Dwór Józefa Wybickiego, jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku i mieści się w barokowym pałacu z początku XVIII w. Pałac ten należał do rodziny Józefa Wybickiego autora polskiego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Muzeum w Będominie otacza malowniczy park, w którym wznosi się zabytkowy ponad 400-letni Dąb Wybickiego. Wnętrze pałacu wypełnione jest unikatowymi zbiorami , związanymi z życiem i działalnością publiczną Józefa Wybickiego oraz historią powstania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Corneco wyróżnione.

Spośród firm zwalczających szkodniki drewna, to firma Corneco została wybrana przez władze Muzeum Narodowego w Gdańsku, do przeprowadzenia dezynsekcji Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Specjaliści z firmy Corneco uznali fumigację muzeum za odpowiednią metodę zwalczania pasożytów, niszczących konstrukcje drewniane tego zabytkowego obiektu. Szczegółowa ekspertyza wykazała bowiem, że w strukturze XVII-wiecznego dworu żerują najgroźniejsze szkodniki drewna, a mianowicie spuszczel pospolity i kołatek. Owady te poza niszczeniem drewnianych elementów budynku, zagroziły zabytkowym meblom, mieszczącym się wewnątrz muzeum.

corneco sp z o.o.

Prace grupy Corneco.

12 października 2016 roku rozpoczął się pierwszy etap prac czyli przygotowanie do zabiegu fumigacji. Polegał on na szczelnym przykryciu całego obiektu plandekami i odpowiednim jego zabezpieczeniu. Wokół dworku zostały umieszczone taśmy ostrzegawcze oraz plakaty, informujące o grożącym śmiercią niebezpieczeństwie. Ze względu na pokaźny rozmiar muzeum, prace te wykonywane były przy pomocy podnośnika.

W tak „zapakowanym” pałacu pracownicy Corneco rozpoczęli proces fumigacji czyli gazowania przy użyciu fosforowodoru. Uwalniany gaz penetrował cały budynek skutecznie niszcząc szkodliwe drewnojady. Przez pierwszy tydzień przebiegał proces gazowania muzeum, a w kolejnych dniach nastąpiło jego rozgazowanie.

Po około dwóch tygodniach prac związanych z fumigacją i pomyślnie przeprowadzonym procesie, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało przekazane do użytku.

TAGI: Gazowanie Corneco, Fumigacja muzeum w Będominie, Corneco sp. z o.o., Firma dezynsekcyjna,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s