Corneco – szkodniki drewna

Corneco – SZKODNIKI DREWNA

Szkodniki drewna nazywamy szkodnikami technicznymi. Szkodniki te nie działają obumierającego na drzewa, lecz znacznie zmniejszają wartość późniejszego drewna. Choć próbowano oddzielić szkodniki techniczne od szkodników fizjologicznych (są to szkodniki, które odżywiają się sokami i tkankami roślin, co może doprowadzić do ich zniszczenia a nawet w niektórych przypadkach do ich uśmiercenia) nie ma ogólnej granicy, która mówiłaby, czy na pewno mamy do czynienia z danymi szkodnikami.

Najczęstszymi niszczycielami w lasach są szkodniki fizjologiczno- techniczne. O tym, czy owady będą atakować drzewo tudzież drewno, zależy przede wszystkim od kilku warunków. A są to:

 • zdrowotność drzewa/ drewna
 • pospolitość wśród danej rasy na pewnym terytorium
 • wcześniejsze wyniszczenie drzewa przez inne szkodniki

Ważnym elementem, który pomaga w rozpoznaniu z jakim gatunkiem mamy do czynienia jest kształt i wielkość otworów- zwanych dalej chodnikami- powstałych podczas uszkodzeń, jakie powstają przy danej grupie owadów. Możemy podzielić je na:

 1. ze względu na głębokość:
  • chodniki powierzchniowe- bardzo płytkie; ich głebokość sięga od 2 do 3 mm. Szkodniki, które atakują w ten sposób drzewo, nie uszkadzają go w znaczny sposób
  • chodniki płytkie- głębokość szacuje się na około 15-50 mm; wada ta jest już bardziej zauważalna. W obróbce drewna część jest usuwana, natomiast nie wszystkie.
  • chodniki głębokie- te tunele określane są na ponad 50 mm głębokości. Niestety, ale w większości przypadków drewno po obróbce nie nadaje się już do celów technicznych, takich jak budowy
 1. ze względu na wielkość:
  • chodniki małe- średnica otworów wylotowych nie przekracza 3 mm; owady, które tworzą takie tunele, szybko się rozmnażają i intensywnie żerują, co może doprowadzić do całkowitego drewna
  • chodniki duże- średnica jest większa niż 3 mm; chodników w porównaniu z poprzednimi jest mniej, lecz jest są większe, przez co w obróbce drewna latwiej można zniwelować wady drewna.

TAGI: Corneco – szkodniki drewna, Firma zwalczająca korniki,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s