Gryzki

Gryzek-Psotnik-Zakamarnik
Psotnik zakamarnik

Gryzki (psotnik zakamarnik)

Gryzki to szkodniki, które pojawiają się w środowisku naturalnym. W gospodarstwach domowych traktowane są jako szkodniki, gdyż wyrządzają spore szkody.

Budowa i charakterystyka owada

Owad ten jest bardzo niewielkich rozmiarów, gdyż jego długość to jedynie 1,5-5 mm. Bardzo często owady te wykorzystują swoją umiejętność latania. Dodatkowo są doskonale przystosowane do życia w gospodarstwie domowym. Ludzkie domy to dla nich miejsce, w którym mogą się schronić. Miejscem, w którym szkodniki te przebywają najchętniej są przede wszystkim ciemne, wilgotne zakamarki. Szczególnie upodobały sobie łazienkę, gdyż panuje tam największa wilgoć. Są one bardzo małe, więc ciężko zauważyć ich obecność w naszych domostwach.

Szkodliwość

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż gryzki na szczęście nie wyrządzają zbyt dużych szkód w domach. Żywią się one głównie martwą materią organiczną. Nieco większe straty powodują jesienią, gdy szukają schronienia w mieszkaniach przed niskimi temperaturami. Wówczas bez problemu przedostają się do żywności.

Gryzki są wszystkożerne, a więc jedzą nawet książki czy też klej z tapet. W kuchni przede wszystkimi skupiają się na produktach pochodzenia zbożowego.

Zwalczanie gryzków

Najistotniejsze jest, by dokładnie sprzątać swoje domostwa. Jeśli będziemy utrzymywać nasze mieszkania w czystości, z pewnością częściowo unikniemy zagnieżdżania się tych szkodników. Trzeba mieć na uwadze w szczególności pomieszczenia, które rzadko są przez nas odwiedzane. Ponadto należy zadbać, by pomieszczenia nie były wilgotne. Częste czyszczenie mebli i sprzątanie kuchni oraz łazienki w znacznym stopniu pomoże nam uniknąć kontaktu z tym niechcianym owadem. Ponadto należy pamiętać by żywność przechowywać w szczelnych opakowaniach i pojemnikach.

TAGI: Gryzki, Psotnik Zakamarnik, Zwalczanie gryzków.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s