Pleśniakowiec Lśniący – Zwalczanie

zwalczanie pleśniakowca lśniącego

Pleśniakowiec Lśniący  (Alphitobius diaperinus Panzer) – zwalczanie.

Inna nazwa tego owada to chrząszcz ściółkowy. Występował przede wszystkim w krajach tropikalnych, jednak został przetransportowany do Ameryki oraz krajów europejskich wraz z przewożonymi paszami i w ten sposób rozprzestrzenił się na całym świecie.

Początkowo pleśniakowiec był zauważany przede wszystkim na pleśniejących produktach. Z czasem jednak rozprzestrzenił się również do kurników i obecnie stanowi największe zagrożenie dla drobiu.

Budowa i opis owada

Długość chrząszcza wynosi 5 – 7 mm. Jest to owad o owalnym kształcie i barwie brązowo-czarnej, połyskującej. Samice są większe od samców. Głowa owada jest niewielkich rozmiarów, na której widnieją czułki. Odnóża, aparat gębowy oraz czułki są barwy ciemnoczerwonej. Owad ten, mimo tego, że posiada skrzydła, nie używa ich zbyt często. Przeważnie porusza się za pomocą odnóży.

Rozwój owada

Dzięki lepkiej wydzielinie samice przyklejają jaja do różnych produktów. Podczas trwania swojego życia samice są w stanie złożyć średnio 200-400 jaj. Swoje jaja samica składa najczęściej pojedynczo. Im wyższa temperatura, tym rozwój owada trwa krócej.

Wielkość jaj wynosi ok 1,3 mm x 0,6 mm. Ponadto są pokryte przeźroczystą osłoną jajową.

Na początku rozwoju larwy są koloru jasnobiałego. Jednak z czasem zmieniają swoją barwę na złocistożółtą. Larwy przeważnie linieją 7-12 razy. Zależy to głównie od warunków atmosferycznych, przede wszystkim od temperatury powietrza. Po około 6 dniach z poczwarek zaczynają ukazywać się dorosłe osobniki pleśniakowca. Początkowo chrząszcze są mało aktywne, nie kopulują i nie pobierają pokarmu. Dopiero po kilku dniach całkowicie dojrzewają.

Najkorzystniejsze warunki do rozwoju pleśniakowca to temperatura powietrza 32 stopnie Celsjusza, a wilgotność spożywanego produktu ok. 15 %.

Całkowita długość życia pleśniakowca wynosi około 400 dni.

.Szkodliwość

Najczęstszym miejscem występowania chrząszczy są magazyny, w których przechowuje się produkty pochodzenia zbożowego, a więc wszelkiego rodzaju mąki, kasze, pasze, ziarna.

Szkodnik ten w głównej mierze opanowuje produkty, które są spleśniałe i nie nadają się już do spożycia. Żywi się wszystkim tym, co ulega procesowi gnicia i psucia.

Coraz częściej spotkać można tego insekta w brojlerniach i kurnikach. Larwy składają w szczelinach ścian. Pleśniakowiec lśniący żywi się praktycznie wszystkim tym, co napotka na swojej drodze. W kurnikach żywi się paszą, a larwy, które poszukują pokarmu są w stanie zdewastować drewniane konstrukcje w kurnikach.

Warto pamiętać, że pleśniakowiec może powodować również zagrożenie dla ludzi.

Owad bez problemu potrafi wgryźć się w korpus kurcząt, które nie mają siły i dopadła je choroba. Bardzo często znajdywano chrząszcze w organach martwych kur.

Pleśniakowiec zarówno zanieczyszcza pasze, jak i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia kurcząt. Może on być nosicielem wielu niebezpiecznych chorób drobiu.

Zwalczanie

By zlikwidować żerujące w kurnikach i magazynach pleśniakowce należy przede wszystkim zastosować specjalne chemiczne środki. Tylko odpowiednio wyszkolona ekipa może podjąć się tego zadania, gdyż należy pamiętać, że gazowanie środkami chemicznymi może być trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Aby całkowicie pozbyć się tego owada, należy zabiegi dezynsekcji przeprowadzić kilka razy. Wówczas stopniowo można pozbyć się tego nieprzyjemnego insekta.

TAGI: chrząszcz ściółkowy, indycznik gdańsk, robak w kurniku, Gdańsk kurniki, Insektpol,  Pleśniakowiec lśniący, zwalczanie chrząszcza ściółkowego, pleśniakowiec Żuromin,

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s