Pluskwa Domowa – Odpluskwianie

zwalczanie pluskiew - odpluskwianie

Pluskwa domowa (Cimex lectularius)

eng. bed bug ger. bettwanze, franz. punaise

Pluskwa łóżkowa (nocna pluskwa)

 

Rozprzestrzenianie

Pluskwy to owady kosmopolityczne żyjące w różnorodnych strefach klimatycznych. Ich pierwotne miejsce występowania to Afryka północna. Częściej i w większym stopniu rozprzestrzenione są w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. W Polsce pluskwa jest bardzo pospolita. Owad (Pluskwa Domowa) ten odżywia się krwią żywiciela, czyli ludzi i zwierząt, w tym również ptaków.

Budowa owada

Dorosły owad (Pluskwa domowa) ma długość 4 – 5 mm, a szerokość 3 mm. Samice są zwykle nieco większe od samców. Ciało pluskwy jest spłaszczone grzbietobrzusznie, zwęża się klinowato ku przodowi. Zabarwienie ciała jest najczęściej jasnobrązowe, od jasnomiodowego do brązowego. Głowa owada (Pluskwy domowej) jest dość duża, a po jej bokach występują ciemno zabarwione oczy oraz 4-członowe czułki. Pierwsze dwa człony czułków są grube i dość długie, następne dwa cienkie i znacznie dłuższe. Na części tułowiowej między 2 i 3 segmentem występują skrzydła zredukowane. Na drugim członie stopy znajdują się ostre i zagięte pazurki. Narządy gębowe pluskiew są typu kłująco-ssącego. Główna ich część to kłujka, która jest zagięta na stronę brzuszną i prostuje się do przodu w czasie ataku żywiciela. Na stronie brzusznej u nasady trzeciej pary nóg zlokalizowane są otwory gruczołów wonnych, które wydzielają specyficzny intensywny zapach.

Rozwój Pluskwy domowej

Pluskwa żyje około 14 miesięcy. Samica Pluskwy, która zostaje zapłodniona, w miesiącach wiosennych i letnich składa swoje jaja. W ciągu jednego roku samice pluskwy składają około 300 – 500 jaj. Jaja Pluskiew powleczone są kleistą substancją, która sprawia, że jaja przytwierdzają się do ścian, tapet, mebli itp. Po kilku dniach od złożenia jaj przez pluskwę wykluwają się larwy. Od temperatury powietrza zależy czas wykluwania postaci larwalnych z jaj, może on trwać od 4 do 29 dni. W temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza larwy nie wykluwają się. Przeobrażenie u pluskwy jest niezupełne. Larwy pluskiew są całkiem podobne do postaci dorosłych, od których różnią się jedynie wielkością. W temperaturze pokojowej pełny cykl rozwojowy pluskwy może trwać 6 – 11 tygodni. By larwy pluskwy domowej miały możliwość prawidłowego rozwoju, muszą pobierać krew. Proces ssania krwi przez pluskwę jest niezbędny przynajmniej raz po dwu wylinkach. Głodne larwy pluskiew są w stanie przeżyć ponad 150 dni. Dorosła postać pluskwy zdolna jest do głodowania nawet 7 miesięcy.

Pluskwa domowa to pasożyt czasowy, a jej głównym żywicielem jest człowiek. Oprócz ludzi pluskwy atakują również zwierzęta domowe. Ludzie atakowani są przez pluskwy w nocy. Najczęściej wchodzą na sufit, a następnie opadają z niego pionowo na śpiących ludzi. Pluskwy, poszukując żywiciela przenoszą się również na zwierzęta, np. myszy, szczury lub ptaki, i na nich wędrują do innych siedlisk. Owady dorosłe pluskwy domowej i postacie larwalne występują przede wszystkim w szparach podłóg, futrynach okiennych, pod tapetami, na ścianach, przy instalacji elektrycznej, za obrazami oraz w zaciemnionych miejscach dolnej części mebli. Czas ssania krwi przez pluskwy trwa od kilku do kilkunastu minut

Szkodliwość pluskiew

Pluskwy głównie atakują ludzi. W miejscu ich ukłucia powstaje okrągła plamka z widocznym w środku miejscem przebicia skóry. Dotkliwe i bolesne ukłucia bardzo często połączone są z odczynami alergicznymi. Ukłuciu towarzyszy silne swędzenie i pieczenie, a po pewnym czasie może wytworzyć się obrzęk.

W przewodzie pokarmowym pluskwy domowej stwierdzono występowanie krętków i niektórych wirusów, np. wirusa zapalenia wątroby typu B.

Pluskwy występują w pomieszczeniach gospodarskich i mieszkaniach, najczęściej w szparach ścian, pod listwami boazeryjnymi i obrazami oraz w meblach. W pomieszczeniach, w których występują pluskwy widoczne są drobne plamki kału tych owadów.

INSEKTPOL

IMG_1671

Zwalczanie pluskiew (odpluskwianie)

Odpluskwianie – Zaleca się gipsowanie wszelkich szpar w ścianach i futrynach okiennych. Ponadto należy pamiętać o dokładnym odkurzaniu pomieszczeń, z szczególnym uwzględnieniem szpar w podłogach, meblach i ścianach. Jednak najskuteczniejszą metodą zwalczenia pluskwy jest stosowanie różnego rodzaju środków owadobójczych i preparatów chemicznych. Wyspecjalizowani eksperci z użyciem tych środków z pewnością pozbędą się problemu występowania pluskwy w domostwach.

Metody zwalczania pluskiew (odpluskwianie)

  • dezynsekcja gazowa
  • zamgławianie ULV (Airfogg)
  • zwalczanie termiczne – wygrzewanie po wyżej 56 0
  • dezynsekcja chemiczna (opryskowa)
  • odpluskwianie suchą parą
  • zwalczanie pluskiew suchym lodem

 

TAGI: Zwalczanie pluskiew Warszawa, Insektpol, odpluskwianie Olsztyn, pluskwa domowa Gdańsk, Dezynsekcja Gazowa, Zamgławianie pluskiew, Insektpol, Tępienie pluskwy Toruń, Dezynsekcja ULV Sopot, Dezynsekcja pluskwy, Metody zwalczania,  Odpluskwianie Ostróda, Odpluskwianie Bydgoszcz, Zwalczanie pluskiew Gdynia, Firma zwalczająca pluskwy opinie, Odpluskwianie cennik, Zwalczanie pluskiew Inowrocław, Odpluskwianie Żnin, Grudziądz, Iława, Mława, Pluskwa Domowa, Żuromin, Odpluskwianie Elbląg, zwalczanie Pluskiew Toruń, Metody ULV, w mieszkaniach, Odpluskwianie w Domach, Tępienie pluskiew w Hotelach. 

 

5 myśli w temacie “Pluskwa Domowa – Odpluskwianie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s