Kołatek domowy (Anobium punctatum syn. A. striatum, syn. A. domesticus)
Owad, który występuje w całej Europie, a zawleczony został do Australii, Afryki Południowej, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej.
Kołatek domowy rozwija się w martwym drewnie drzew liściastych i iglastych. Niszczy drewniane elementy budowli oraz wszelkiego rodzaju wyroby z drewna, takie jak meble, rzeźby itp. W drewnie sosny, dębu, jesionu i robinii żeruje głównie w części bielastej. W drewnie świerka, jodły, brzozy i buka może żerować również głębiej. Atakuje zarówno drewno zdrowe, jak i stare, nie wykazujące zewnętrznych cech rozkładu przez grzyby lub już zagrzybione. Najczęściej żeruje na drewnie użytkowanym nie krócej niż 4 – 7 lat. Możliwy jest również jego rozwój w drewnie użytkowanym krócej. Masowo występuje w pomieszczeniach nakrytych dachem, rzadziej na otwartej przestrzeni. Dzieje się tak, gdyż larwy tego owada są bardzo wrażliwe na działanie zimowych temperatur. Larwy giną w temperaturze od – 16 stopni Celsjusza.
Rozwój
Chrząszcze pojawiają się od kwietnia do końca sierpnia. Wtedy najczęściej można je spotkać na oknach pomieszczenia, w którym nastąpił wylot oraz na przedmiotach stanowiących materiał wylęgowy. W tym miejscu odbywa się kopulacja, która trwa nawet kilka godzin.
Samica składa jaja pojedynczo lub po 30, 60 jaj. Miejscem składania jaj są zazwyczaj szpary drewna bądź też ściany starych otworów wylotowych. Bardzo często jaja są składane w czoła przekrojów poprzecznych drewna. Jaja mają kształt kulisty, z jednej strony wyciągnięte są w ostry dzióbek. Od temperatury powietrza oraz wilgotności zależy rozwój embrionów w jajach. W temperaturze 20 stopni Celsjusza i wilgotności względnej powietrza 87% larwy lęgną się po ok. 15 dniach. Zaś w tej samej temperaturze, ale wilgotności względnej powietrza na poziomie 43% lęgną się dopiero po 23 dniach.
Larwa, tuż po wylęgnięciu się drąży chodnik, najczęściej wzdłuż słoi rocznych w drewnie wczesnym, jeżeli jest to drewno gatunków iglastych. Natomiast w drewnie gatunków liściastych nie ma takiej prawidłowości. Chodnik, który początkowo ma szerokość 1/3 mm poszerza się w miarę wzrostu larw. Całe żerowisko zapełnione jest mączką drzewną oraz kałem. Ostatni odcinek chodnika jest pusty i stanowi kolebkę poczwarkową. Chodnik wyjściowy wygryza larwa i pozostawia tylko cienką ściankę, którą przegryza chrząszcz.
Okres, w którym larwy żerują trwa najczęściej 1 – 3 lata, jednak czasem i więcej. Zależy to od wartości odżywczej drewna oraz od jego wilgotności i temperatury. W drewnie gatunków liściastych larwy rozwijają się znacznie szybciej. Optymalna temperatura do rozwoju larw to 20 – 23 stopnie. Maksymalna temperatura to 28 stopni Celsjusza. Minimum wilgotności względnej powietrza dla młodych larw wynosi ok. 50%, a dla starszych ok. 60%.
Przepoczwarczanie się larw ma miejsce w marcu – kwietniu. Chrząszcze opuszczają drewno przez okrągłe otwory średnicy 0,7 – 2,2 mm. W czasie wygryzania się wysypują na powierzchnię drewna trochę mączki.
Chrząszcze żyją na wolności do 30 dni, nie pobierając żadnego pożywienia.
Kołatek domowy znajduje najdogodniejsze warunki do rozwoju w piwnicach i innych chłodnych, ale wilgotnych pomieszczeniach. Nie znajduje ich natomiast na strychach oraz w pomieszczeniach z ogrzewaniem centralnym.
Szkodliwość
Kołatek domowy jest, obok spuszczela, najgroźniejszym szkodnikiem drewnianych budynków, mebli i wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna. W okolicach chłodniejszych i bardziej wilgotnych potrafi powodować większe szkody niż spuszczel. Owady te różnią się wymaganiami względem temperatury oraz wilgotności powietrza. Efektem tego jest wzajemne uzupełnianie się szkód powodowanych przez te owady. Spuszczel niszczy przede wszystkim konstrukcje dachowe i ściany, zaś kołatek domowy uszkadza głównie belki przyziemia i podłogi.
Kołatek domowy stanowi większe zagrożenie dla mebli i innych wyrobów z drewna. Ponadto może rozwijać się w bardzo starych wyrobach z drewna, więc jest najgroźniejszym szkodnikiem wszelkich zabytkowych rzeźb, mebli itd.
W budynkach powyżej 100 – 150-letnich czynne żerowiska spuszczela są bardzo rzadko spotykane, zaś liczba żerowisk kołatka domowego jest dość znaczna.
Zwalczanie – corneco
Zwalczanie tego szkodnika zależy przede wszystkim od czynników takich jak: stopień uszkodzenia drewna i rozmieszczenie tych uszkodzeń, jakość drewna, jego wilgotność, pokrycie lub niepokrycie tego drewna farbami, sposób użytkowania obiektu itp.
Ważne jest częste wietrzenie budynku, osuszanie piwnic i pomieszczeń, w których panuje wilgoć.
By zniszczyć szkodnika stosuje się ogrzewanie punktowe. Owady te giną bowiem w temperaturze 50 – 60 stopni. Oprócz tego stosuje się różne środki chemiczne. Można również zagazować kanały, którymi poruszają się szkodniki.
Polecamy:
Zwalczanie szkodników drewna – Corneco
TAGI: Kołatek Domowy, Warszawa, Zwalczanie Kołatka, Bydgoszcz, Robaki w drewnie, Gdańsk, Jaki owad żyje w drewnie, Gdynia, Tępienie owadów, Gazowanie, Corneco, Sopot, Fumigacja, Owad w dachu, Owad w więźbie dachowej, Metody zwalczania kornika, cena, Olsztyn, owady w drewnie,