Karaczan Prusak Zwalczanie

Karaczan Prusak Zwalczanie

karaczan prusak

Karaczany są owadami kosmopolitycznymi, występującymi na całym świecie bez względu na strefy klimatyczne. Bardzo często miejscem ich występowania są zaniedbane mieszkania, magazyny, łaźnie, stołówki, szpitale oraz inne pomieszczenia, w których znajduje się wiele odpadków żywnościowych i odpowiednia wilgotność oraz temperatura. Prusaki w dzień kryją się w szparach, za tapetami, przede wszystkim w pobliżu urządzeń grzewczych. Gdy owad ten pojawia się w pomieszczeniu w bardzo dużym nagromadzeniu, wówczas wyczuwalny jest charakterystyczny zapach, który wytwarzany jest przez wydzielinę gruczołów mieszczących się w odwłoku.

Budowa

Długość ciała samicy wynosi 12 – 16 mm, a samca – 10 – 12 mm. Owad barwy rudej z jaśniejszymi czułkami i odnóżami. Odnóża ma długie, z kolcami na goleniach. Stopa zakończona poduszką i 2 pazurkami. Czułki mają długości ciała, o bardzo dużej liczbie członów. Odwłok owada jest wyraźnie segmentowany, zakończony wyrostkami. Pazurki i przylgi, w które zaopatrzone są odnóża owada umożliwiają prusakowi poruszanie się po gładkich ścianach i sufitach.

Rozwój

Optymalna temperatura do rozwoju prusaka to 20 – 30 stopni Celsjusza. Samica, która zostaje zapłodniona składa jednorazowo około 20 – 30 jaj umieszczonych w kokonie. Kokon wytwarzany jest po dwóch dniach od kopulacji. W ciągu całego życia samice jest w stanie złożyć 3 – 4 kokony. Kokony te są noszone bez przerwy przez samice przez 25 – 40 dni. Zanim larwy się wyklują kokony umieszczane są przez samice w ciepłych i wilgotnych miejscach. Charakterystyczna dla tych owadów jest bardzo duża wytrzymałość na wysychanie oraz działanie środków dezynfekcyjnych i dezynsekcyjnych. Z jaj wykluwają się bezskrzydłe 6-nożne larwy. Następnie linieją sześciokrotnie, po czym po dwóch lub kilku miesiącach osiągają dojrzałość.

Szkodliwość

Prusak dostaje się do spiżarni i magazynów, gdzie korzysta z wszelkich artykułów spożywczych, które zanieczyszcza swoimi odchodami. Przyczynia się do gnicia produktów, nadaje im nieprzyjemny zapach i wywołuje odruchy obrzydzenia. Ponadto stwierdzono, że owady te atakują ludzi w czasie snu, gdyż wnikając do uszu mogą uszkodzić błonę bębenkową. Oprócz tego przegryzają skórę na twarzy, rękach oraz innych odkrytych częściach ciała. Często również mogą nadgryzać paznokcie i zjadać skrzepy krwi na skórze. Gdy przegryzają skórę człowieka, wprowadzają do krwi toksyczną ślinę. Prusaki przenoszą na swoim ciele oraz z odchodami rozmaite bakterie, jaja robaków jelitowych oraz cysty pasożytniczych pierwotniaków. Mogą być przyczyną gruźlicy, trądu, przenoszą owsiki, tasiemca nieuzbrojonego i glisty.

Prusaki są łatwe do wykrycia w porze nocnej. Gdy zapalimy światło w pomieszczeniu, owady te szybko uciekają do kryjówek w szparach ścian, podłóg, a także pod meble.

Zwalczanie

Przede wszystkim należy chronić artykuły spożywcze, przechowując je w szczelnych naczyniach lub innych opakowaniach. Utrzymywanie czystości w pomieszczeniach jest najistotniejszym działaniem profilaktycznym, by uchronić się przed tym szkodnikiem. Ponadto należy co jakiś czas kontrolować produkty, opakowania oraz maszyny wprowadzane do magazynów lub stołówek. Należy również dbać o szczelność sufitów, podłóg, ścian, otworów okiennych, drzwi itp.

Prusak jest bardzo trudny do zwalczania, gdyż na niektóre środki chemiczne nie jest wrażliwy. Na wiele środków owadobójczych łatwo ulega uodpornieniu oraz w szybkim tempie się rozmnaża.

TAGI: Karaczany zwalczanie, Gdańsk, Prusak zwalczanie, Warszawa, Odkaraluszanie, Karaluchy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s