Mklik mączny (Ephestia kuehniella)

Mklik mączny (Ephestia kuehniella)

Mklik mączny zwalczanie

Opis owada

Motyl barwy szarej, maksymalna długość jego ciała wynosi 14 mm, a rozpiętość jego skrzydeł 23 mm. Owad posiada 55-członowe czułki, skrzydła przednie wąskie, z 2 zygzakowatymi liniami, tylne skrzydła szarobiałe, z jasnobrązowym obramowaniem. Odwłok samicy jest zakończony ostro, zaś samca – tępo.

Jajo owada jest owalne, barwy białej, jednak po pewnym czasie brązowieje. Jego wymiary wynoszą 0,6 mm x 0,3 mm. Gąsienica początkowo jest żółto- lub zielonkawo-biała, a później brudnobiała, długości do 15 mm. Głowa, tarczka tułowia i nogi są brązowe. Ponadto na każdym segmencie występuje 8 kropek. Gąsienice, z których wylęgną się samce mają ciemną plamkę na piątym segmencie.

Rozwój owada

Motyle po wylocie z kokonu są bardzo ruchliwe. Żyją około 10 dni i w tym czasie nie pobierają pokarmu lub piją tylko wodę. Nocą składają pojedynczo jaja, które są przyklejane do podłoża. Najczęściej na produkty, opakowania, w szczeliny i pęknięcia w ścianach. Samica składa nawet do 411 jaj, jednak średnio liczba ta wynosi 127. Gdy oświetlenie jest silne, liczba składanych jaj maleje. Dziennie samice składają średnio 15 jaj. Ich rozwój możliwy jest w temperaturze 5 – 30 stopni Celsjusza. Rozwój jaja trwa przez około 7 dni. Możliwy jest rozwój jaj nawet w całkowicie suchym powietrzu. Gąsienica linieje czterokrotnie, zaś podczas niekorzystnych warunków może linieć nawet dziesięciokrotnie, a rozwój jej trwa wtedy od 2 do 4 miesięcy. Dorosła gąsienica wije kokon i przepoczwarcza się w szczelinach ścian oraz opakowań. Stadium poczwarki trwa 8 – 50 dni. Najkorzystniejsze warunki do rozwoju owad posiada w wilgotności względnej powietrza wynoszącej 80% i 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach rozwój pokolenia trwa 56 dni. W naszych warunkach szkodnik ten daje 2 – 3 pokoleń w roku, zaś w lokalach opalanych nawet 5 pokoleń.

Szkodliwość

Całkowity rozwój gąsienic odbywa się w różnych produktach, tam przędą jedwabną nić, która oprzędzają produkt i robią w nim kanały. Zjadając produkty zanieczyszczają odchodami i zawilgacają je. Ponadto uszkadzają i przegryzają opakowania, zatykają przewody maszyn. Jedna gąsienica zjada w ciągu swojego rozwoju 0,2 g pożywienia, a sprzędza 1,3 g. Takie produkty kompletnie nie nadają się do spożycia, gdyż bardzo często zmieniają swój smak oraz zapach.

Zwalczanie

Podstawą walki z Mklikiem Mącznym jest monitoring owadów oparty na wykorzystaniu pułapek lepowych, lejkowych z wkładem feromonowym. Działania te wskazują bardzo szybko na pojawienie się owadów i pozwalają na szybszą reakcję oraz inkryminację problemu przy niskiej infestacji.  Najważniejsza jest ochrona przed inwazją motyli poprzez zakładanie siatek w oknach magazynów oraz uszczelnianie drzwi i wentylatorów. Konieczna jest również dezynsekcja worków i innych opakowań oraz środków transportu. Najlepiej jest jednak użyć metody gazowania, którą przeprowadza doświadczony zespój DDD.

Czym jest mklik mączny?

Mklik mączny to pospolity motyl występujący w miejscach w których produkowana lub magazynowana jest mąka lub produkty produkowane z mąki.

Żerowanie mklika mącznego

Mklik mączny żeruje na ziarnach pszenicy i innych zbóż oraz na produktach produkowanych z tych ziaren takich jak: mąka pszenna, ziarna pszenicy, herbatniki, suchary i pieczywo. Żywi się również suszonymi grzybami, owocami i nasionami roślin strączkowych.

Zagrożenia ze strony mklika mącznego

Zmniejszenie ilości produktów nie jest najpoważniejszym problemem związanym z mklikiem mącznym. Gąsienice mklika mącznego tworzą w porażonych produktach oprzędy z posklejanych przędzą i zanieczyszczonych wylinkami i odchodami cząstek żywności. Zainfekowane przez mklika produkty stają się zawilgocone i zagrzewają się. Mkliki mączne przyczyniają się do poważnych zmian smakowych produktów w których żerują

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s