Dezynsekcja Gazowa
Metody dezynsekcji (wady i zalety)
Metoda zamgławiania termicznego polega ona na wprowadzeniu do obiektu preparatu chemicznego w postaci mgły. Podstawowym wymogiem jest staranne przygotowanie cieczy roboczej, która oprócz substancji czynnej (biobójczej) zawiera dodatkowo nośnik pozwalający w precyzyjny sposób rozmieścić preparat w całym obiekcie z uwzględnieniem urządzeń technicznych (stopy podnośników, redlery) oraz wentylacji. Preparat aplikowany jest przez wytwornice wytwarzające mikroskopijne krople wielkości ok. 0,5 mikrona, dzięki czemu rozprowadzana mgła przez dłuższy czas utrzymuje się w powietrzu i penetruje najdrobniejsze zakamarki obiektu. Nadto, wytworzona bardzo gęsta mgła wskazuje technikowi przeprowadzającego zabieg, w jakie miejsce dotarła substancja czynna, co powoduje, że specjalista wykorzystując różnego rodzaju otwory techniczne jest w stanie dokładnie dotrzeć z preparatem w każde miejsce. Dodatkowo stosowane preparaty powodują zwiększenie lepkości substancji czynnej i przedłużają czas działania środka biobójczego i skuteczność oddziaływania na insekty. Metoda nie wymaga aż takiego poziomu szczelności (co jest bardzo trudne przy tego rodzaju ciągach technologicznych jak w elewatorach) tak jak fumigacja fosforowodorem PH3 i dodatkowo znakomicie sprawdza się w dezynsekcji wysokich i bardzo wysokich obiektów (w przeciwieństwie do oprysku).
ZALETY ZAMGŁAWIANIA TERMICZNEGO W STOSUNKU DO ALTERNATYWNYCH METOD DEZYNSKECJI PRZEPROWADZANYCH PRZED SEZONEM W ELEWATORACH ZBOŻOWYCH
METODA OPRYSKOWA
ZALETY 1. Możliwość precyzyjnej aplikacji preparatu w najbardziej zagrożone w miejsca.
WADY 1. Bardzo trudno jest dotrzeć ze środkiem chemicznym w różnego rodzaju zakamarki i trudnodostępne zakątki. 2. Zastosowanie tej metody niesie ze sobą potrzebę wprowadzenia do obiektu bardzo dużej ilości wody, co nie służy przechowywanym produktom, ani urządzeniom elektrycznym. 3. Czas wykonywania samego zabiegu jest dłuższy niż w przypadku zamgławiania. 4. Wprowadza się do obiektu zbyt dużą – w odróżnieniu od zamgławianie – ilość środka toksycznego. 5. Bardzo trudne, a czasami niemożliwe jest wykonanie oprysku w bardzo wysokich obiektach.
GAZOWANIE FOSFOROWODOREM PH3
ZALETY 1. Bardzo duża skuteczność w likwidacji owadów, insektów i gryzoni.
WADY 1. Wysoka cena zabiegu. 2. Konieczność bardzo dokładnego uszczelnienia obiektu. 3. Długi stosunkowo czas wyłączenie obiektu z cyklu produkcyjnego (ok. 6-8 dni). 4. Szkodliwy wpływ gazu na instalację i urządzenia elektryczne. 5. Gaz cięższy od powietrza – nie dociera w wyższe partie nieszczelnych obiektów (redlery).
ZAMGŁAWIANIE TERMICZNE
ZALETY 1. Krótki czas zabiegu (kilka godzin) 2. Krótki okres prewencji (ok. 24 h) – przewaga nad zabiegiem przy użyciu fosforowodoru. 3. Wielokrotnie mniejsze zużycie wody niż w przypadku oprysku. 4. Preparat dociera we wszystkie zakamarki obiektu, a także do ciągów technologicznych i wentylacji (inaczej niż oprysk). 5. Metoda wysokowydajna – nawet do 200 000 m3 w kilka godzin. 6. Niższe zużycie środków chemicznych w porównaniu do innych metod. 7. Bezpieczniejsza dla urządzeń elektrycznych niż zastosowanie fosforowodoru. 8. Stosunkowo najniższa cena zabiegu z pośród w/w metod. 9. Metoda zalecana do wysokich pomieszczeń.
WADY 1. Wymagany wysokowydajny nowoczesny sprzęt do realizacji zabiegu.
Tagi: Dezynsekcja Gazowa Bydgoszcz, Zamgławianie magazynów, Gazowanie Warszawa, Dezynsekcja gazowa Gdynia, Gazowanie robaków, Dezynsekcja Gdańsk, Dezynsekcja Elbląg, Gazowanie robaków Grudziądz, Gazowanie kurników, Dezynsekcja gazowa co to jest?