Trojszyk Ulec

Trojszyk Ulec (Tribolium confusum)

Trojszyk Ulec

Trojszyk jest to jeden z najważniejszych szkodników magazynowanych produktów, znajdujących się w domach i w magazynach spożywczych (głównie z ziarnem zbóż). Mimo pochodzenia afrykańskiego występuje na całym świecie w chłodniejszym klimacie.

Dorosłe osobniki mierzą 3-4 mm długości, kolor czerwono-brązowy, posiadają skrzydła, lecz nigdy nie zaobserwowano żeby latały. Ciało wydłużone, płaskie, pokrywy równoległe. Czułki złożone z 11 segmentów, z których trzy ostatnie tworzą wyraźną buławkę. Oczy częściowo podzielone i w najwęższym miejscu mają 3 lub 4 fasetki. Larwa ma 4-5 mm długości, kolor biały z odcieniem żółtawym.

Samica składa 300-500 białych jaj na lub wśród artykułów spożywczych w szczelinach, w workach lub przez siatkę worków zawierających żywność. Składa 2-3 jaja dziennie, żyje 2-3 lata. Okres wylęgania jaj trwa 5-12 dni. Larwy są w kolorze brązowo-białym przechodzą przez 5-18 stadiów larwalnych (zwykle 7-8) i osiągają dojrzałość w około 30 dni w warunkach optymalnych. Cykl życia wynosi od 7 tygodni do 3 miesięcy lub dłużej. W ogrzewanych magazynach i zakładach przetwórczych występuje 4 lub 5 pokoleń rocznie.

Chrząszcze te atakują zboża i produkty zbożowe, groch, fasolę, orzechy łuskane, suszone owoce, przyprawy, czekoladę, leki, pieprz cayenne oraz okazy muzealne. W pierwszej kolejności uszkadzają zarodek co dyskwalfikuje ziarno jako materiał siewny. Dodatkowo wydzielają chinony – związki powodujące nieprzyjemny zapach przechowywanych produktów.

Tagi: Zwalczanie Trojszyka, Trojszyk zwalczanie, Gazowanie trojszyka,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s